Ľudia, ktorí utiekli z Rusmi okupovaných území opisujú, že platiť museli predovšetkým na checkpointoch. Okrem peňazí si od nich ruskí vojaci a proruskí separatisti pýtajú cigarety, alkohol či sladkosti, píše portál idnes.cz.

Úplatky sa na okupovaných územiach stali bežnou súčasťou života Ukrajincov. Keď chcú utiecť z krajiny, musia počítať s tým, že bez „všimného" sa nezaobídu.

IDnes cituje obyvateľku Melitopolu Naďu, ktorá musela na ceste za slobodou prejsť vyše dvadsiatimi ruskými checkpointami. „Rusi zakaždým starostlivo preskúmali naše veci. Na štyroch miestach prezreli aj naše telefóny. Raz sa ma spýtali, či so sebou nemám kávu alebo niečo sladké. Ostatných sa zase vypytovali na alkohol a cigarety,“ objasňuje.

Novinár z Chersonu podotýka, že aj dobrovoľníci rozvážajúci humanitárnu pomoc sa už naučili, že so sebou musia vziať dostatočné množstvo darčekov pre vojakov.

Ďalšie dôležité správy

Deväťpodlažná obytná budova v Kyjeve bola v nedeľu skoro ráno zasiahnutá raketovým útokom. Hasiči pracujú na mieste útoku obytnej budovy v ukrajinskom Kyjeve v nedeľu 26. júna 2022.
Neprehliadnite

Útok na Kyjev: Rusko tvrdí, že strieľalo na vojenský cieľ