Arménsky premiér Nikol Pašinjan je presvedčený, že ruské jednotky, ktorých úlohou je monitorovať dodržiavanie prímeria podpísaného pred dvoma týždňami lídri Arménska, Azerbajdžanu a Ruska, zostanú v Náhornom Karabachu dlhšie ako päť rokov. „Samozrejme, za päťročné obdobie treba dokázať vytvoriť záruky bezpečnosti a stability v regióne. Ale keďže konflikt v Karabachu je zdĺhavý, nemyslím si, že sa pobyt ruských mierových síl obmedzí na päťročné obdobie," uviedol Pašinjan v rozhovore pre agentúru TASS.

Premiér zdôraznil, že rozmiestnenie ruských mierových síl v oblasti Náhorného Karabachu je „vecou politickej dohody, ktorá bola dosiahnutá", a ich misia je len „začiatkom procesu". Naznačil, že jej päťročné trvanie sa môže automaticky predĺžiť.

JB 37 Stepanakert - Na snímke muž stojí pri horiacom aute vedľa cesty vedúcej na horský priechod neďaleko hranice medzi Náhorným Karabachom a Arménskom počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach 8. novembra 2020. V spornom regióne Náhorného Karabachu, enkláve na území Azerbajdžanu s prevažne arménskym obyvateľstvom, pokračovali v nedeľu boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami. Pod paľbou sa opäť ocitla karabašská metropola
Neprehliadnite

Azerbajdžan a Arménsko si vymenili 200 zabitých ľudských tiel v Náhornom Karabachu

Časť Arménov vníma podpísanie vyhlásenia o prímerí ako zradu a kapituláciu, aj preto následne vypukli protivládne nepokoje, ktorých účastníci sa domáhali Pašinjanovej demisie. Pašinjan v rozhovore pre TASS priznal, že ani jemu sa nepozdáva situácia, ktorá vznikla v súvislosti s Karabachom. Uviedol však, že „nemal na výber" a pod tlakom vývoja na bojiskách bol nútený dokument podpísať. Dodal, že podľa jeho názoru práve takto podpísaný dokument vníma aj väčšina arménskeho obyvateľstva.

Za dôležité v súčasnej situácii považuje analýzu príčin, pre ktoré sa Arménsko a Karabach dostali do situácie, keď „neexistovala iná alternatíva" ako podpísať trojstranné vyhlásenie s Azerbajdžanom a Ruskom. Upozornil tiež, že arménska spoločnosť nepodporila protesty a výzvy opozície na zmenu moci a jeho demisiu.