Traja deviataci z Ruska čelia obvineniu, že vytvorili teroristické zoskupenie. V počítačovej hre Minecraft totiž postavili kópiu budovy Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a chceli ju nechať vybuchnúť. Teraz im hrozí až desať rokov za mrežami, informuje internetový portál Nastojaščeje vremja.

Štrnásťroční chlapci z Krasnojarského kraja boli zadržaní už v lete, keď po svojom meste vylepovali plagátiky na podporu doktoranda Azat Miftaсhova. Ten bol zatknutý v roku 2019 za to, že údajne zaútočil na kanceláriu vládnucej strany Jednotné Rusko. Jeden z letákov zadržanie vylepili tiež na budovu FSB.

Pri vyšetrovaní prípadu sa spolupracovníci FSB dostali k internetovému chatu, v ktorom sa chlapci bavili o anarchizme a kritizovali tajnú služby. Vyšetrovatelia tiež tvrdí, že chlapci postavili v hre Minecraft budovu FSB a chystali sa ju vyhodiť do povetria.

EBE 3 Conflans Sainte-Honorine -  Francúzsky prezident Emmanuel Macron Macron odsúdil to, čo nazval
Neprehliadnite

Macron a Kázimí upozornili na dôležitosť boja proti terorizmu

Podľa spolupracovníkov FSB obvinenia navyše čítali extrémistickú literatúru, pozerali sa na filmy o zostavovaní výbušných zariadení a tiež sa cvičili v zručnostiach na voľných priestranstvách alebo v opustených domoch. Nie je však jasné, k akým teroristickým činom okrem vytvoreného výbuchu v hre sa chystali.

Podľa serveru Baza sa dvaja zo zadržaných pod tlakom, vyhrážkami aj pod vplyvom sľubov priznali, že ,,prechádzali výcvikom s cieľom vykonať teroristický čin", načo boli poslaní do domáceho väzenia. Tretí chlapec vinu nepriznal a je teraz vo väzbe.

Mladí anarchisti boli nakoniec obvinení z organizácie teroristického zoskupenia a hrozí im až desať rokov odňatia slobody, čo je maximálna dĺžka trestu pre maloletých.