Od rozhodnutia prezidenta Vladimira Putina pre vojenskú inváziu na Ukrajinu sa bohatstvo najbohatších Rusov rýchlo scvrkáva. O svoje ruble však začali prichádzať už skôr.

Ruskí oligarchovia, ktorí patria medzi 500 najbohatších ľudí sveta, stratili od začiatku roka k 1. marcu podľa Bloomberg Billionaires Index spolu 83 miliárd dolárov. Akcie mnohých ruských spoločností kótovaných v Londýne – od producenta plynu Novatek po oceliareň Severstal – sa v pondelok prepadli o viac ako 50 percent po tom, čo USA, Spojené kráľovstvo, Európska únia a ďalšie krajiny posilnili sankcie voči Rusku.

Ruská ekonomika vo výške 1,5 bilióna dolárov sa už otriasa v dôsledku sankcií, ktoré sa zamerali na kľúčové banky, a môžu zabrániť V. Putinovi v prístupe k viac ako 640 miliardám dolárov v rezervách centrálnej banky, píše agentúra Bloomberg. Tieto obmedzenia rozvírili národné trhy a majú dominový efekt na niektorých z najväčších boháčov krajiny. Západ sa tak snaží vytvoriť tlak na ruskú elitu, keďže prezident Putin pokračuje vo svojej invázii na Ukrajinu.

Trojica najviac postihnutých ruských boháčov

Vagit Alekperov

Obchodník a generálny riaditeľ ropnej spoločnosti Lukoil Vagit Alekperov. Getty Images

Je predsedom predstavenstva Lukoil. Spoločnosť so sídlom v Moskve zamestnáva viac ako 100-tisíc ľudí a v roku 2020 mala tržby 72,2 miliardy dolárov. V. Alekperov zinkasoval na dividendách viac ako päť miliárd dolárov. Spoluvlastní aj futbalový tím Spartak Moskva. Akcie ropnej spoločnosti obchodované v Londýne v pondelok klesli o 62,8 percent. V. Alekperov tento rok zaznamenal najväčší pokles svojho čistého majetku spomedzi 22 ruských miliardárov v indexe bohatstva Bloombergu. Od začiatku roka k 1. marcu to bol prepad o 14 miliárd dolárov. Jeho posledná zaznamenaná strata bola 6,23 miliardy dolárov. Bloomberg Billionaires Index mu ešte aktuálne pripisuje majetok v hodnote 8,80 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa