Po oznámení o podpísaní trojstrannej dohody o ukončení bojov v spornom regióne Náhorný Karabach sa v rôznych častiach Azerbajdžanu začali ľudové veselice a oslavy. V Arménsku naopak vypukli protesty. Napriek tomu, že v Azerbajdžane platí zákaz nočného vychádzania, orgány činné v trestnom konaní do slávností nezasahovali, informovala v utorok agentúra Interfax.

Opozícia v Arménsku je naopak proti tejto dohode. Na protest proti dohode sa v noci na utorok pred úradom vlády zišli stovky nespokojných ľudí, z ktorých časť do budovy prenikla a obsadila ju. Ďalší vzali útokom neďalekú rezidenciu Nikolu Pašinjana, ktorý je signatárom dohody za Arménsko. Premiér na sociálnej sieti Facebook reagoval, že zostáva v krajine a naďalej pracuje. Priznal, že text vyhlásenia je preňho osobne i pre obyvateľov ,,veľmi bolestivý". Vysvetlil, že jeho rozhodnutie pristúpiť k nemu vyplynulo z hĺbkovej analýzy situácie na bojiskách a jej hodnotenia ľuďmi, ktorí sú s ňou najlepšie oboznámení".

Prezidenti Ruska a Azerbajdžanu - Vladimir Putin a Ilham Alijev - a predseda arménskej vlády Pašinjan predtým podpísali vyhlásenie, podľa ktorého je od 10. novembra vyhlásené úplné prímerie a v Náhornom Karabachu sa zastavujú všetky bojové operácie. Jednotky ozbrojených síl Azerbajdžanu a Arménska musia zostať sa svojich pozíciách na okupovaných územiach. Ruský prezident Putin uviedol, že pozdĺž kontaktnej línie v Karabachu budú rozmiestnené a budú hliadkovať ruské mierové sily. Ruské ministerstvo obrany podľa Interfaxu uviedlo, že do Karabachu už z Ruska medzičasom odletelo osem vojenských dopravných lietadiel Il-76 s ruskými mierotvorcami na palube.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan
Neprehliadnite

Arménsky premiér Pašinjan podpísal dohodu o ukončení vojny o Náhorný Karabach

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev vyhlásil, že vojenská fáza konfliktu v Náhornom Karabachu sa skončila, pričom Azerbajdžan v nej ,,dosiahol všetky svoje ciele". ,,My sa posúvame k politickému urovnaniu," uviedol. Podľa neho súčasný vývoj je ,,pre nás najvýhodnejšia možnosť". ,,Ide vlastne o vojenskú kapituláciu Arménska," uviedol Alijev v utorok večer v posolstve azerbajdžanskému ľudu.

Arménsky prezident Armen Sarkisjan sa o trilaterálnom vyhlásení Ruska, Azerbajdžanu a Arménska o zastavení bojov v Náhornom Karabachu dozvedel z médií, informovala v utorok podľa agentúry Interfax jeho tlačová služba. V jej vyhlásení sa uvádza, že s arménskym prezidentom predtým neboli konzultované a nebol prerokovaný ani konečný dokument. Sarkisjan je presvedčený, že osud Karabachu je možné vyriešiť iba pri zohľadnení národných záujmov Arménska a iba na základe národného konsenzu. V tejto situácii oznámil, že sa ujíma misie, ktorej cieľom je zjednotenie národa. Vyjadril nádej, že sa mu to podarí do desiatich dní.