Majetní Rusi sa pokúšajú vymeniť svoje luxusné nehnuteľnosti v Londýne za multimiliónové domy v Dubaji v rámci hľadania inovačných metód, ako po vpáde Ruska na Ukrajinu obísť sankcie, ktoré na Moskvu uvalil Západ, píše The Financial Times.

Dobré adresy

V ponuke dubajských realitných kancelárií sa v súčasnosti nachádza napríklad vila v luxusnej londýnskej mestskej časti Knightsbridge za 34 miliónov libier, či osemmiliónový trojizbový byt na Eaton Square v prominentnej štvrti britskej metropoly Belgravia. Obydlia ponúkajú ruskí prominenti, ktorí sú ochotní ich vymeniť za nové bydliská v Dubaji, aby sa vyhli bankovým prevodom a finančnému dohľadu.

Prípadným záujemcom o výmenu nehnuteľností ponúkajú Rusi až neuveriteľné zľavy, pričom ide o najnovší spôsob, ako si poradiť so sankciami, ktoré po 24. februári, keď Rusko napadlo Ukrajinu, postihli najmä bohatých Rusov. Tých je len v Británii približne tisíc.

Veľa papierovania

V Dubaji však vládnu pochybnosti o tom, ako takéto výmenné zmluvy postaviť, a či by občania Spojených arabských emirátov išli do takéhoto rizika. „Som veľmi skeptický ohľadom toho, že to môže fungovať, v Londýne jednoducho treba veľa papierov,“ povedal nemenovaný dubajský podnikateľ, ktorému realitná kancelária umožnila nahliadnuť do zoznamu londýnskych nehnuteľností, ktoré sú ponúkané na výmenu. „Dokazuje to ale, kam až sú ochotní zájsť, aby sa vyhli finančnému systému."

Ďalšie dôležité správy

EBE 40 Naí Dillí - Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a indický premiér Naréndra Módí počas stretnutia v Naí Dillí 25. apríla 2022. FOTO TASR/AP


In this photo released by EU Commission President Ursula von der Leyen's Twitter handle, Von der Leyen, left and Indian Prime Minister Narendra Modi greet during their meeting in New Delhi, India, Monday, April 25, 2022. (EU Commission President Ursula von der Leyen's Twitter handle via AP)
Neprehliadnite

Čína sa priateľských vzťahov s Ruskom vzdať nechce, preto sa EÚ obracia na Japonsko a Indiu