Päť zahraničných viceprezidentov Rosnefťu rezignovalo v reakcii na sankcie Európskej únie, ktoré zakazujú európskym občanom alebo Rusom žijúcim v EÚ pracovať v tejto ruskej štátnej ropnej spoločnosti. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Odchod viceprezidentov

Pätica viceprezidentov - Didier Casimiro, Eric Liron, Željko Runja, Avril Conroy a Otabek Karimov - podľa šiestich zdrojov agentúry odišla z Rosnefťu niekoľko dní predtým, ako 15. mája nadobudol platnosť nový balík unijných sankcií kvôli ruskému útoku na Ukrajinu. Všetkých päť členov vedenia podľa internetových stránok Rosnefťu nastúpilo do najväčšej ruskej ropnej spoločnosti v roku 2012 alebo na začiatku roku 2013.

Firma sa k veci odmietla vyjadriť. Dotknutí predstavitelia Rosnefťu buď na výzvu na komentár nereagovali, alebo sa ich nepodarilo zastihnúť.

Horšie hospodárske výsledky

Podľa západných aj ruských odborníkov na ruský ropný sektor odchod zahraničných členov vedenia spolu so sprísnením sankcií zrejme zhoršia hospodárske výsledky Rosnefťu a tiež sťažia rozvoj nových ložísk. Týka sa to aj vlajkového projektu Vostok Oil na východnom Sibíri, ktorý je jedným z najväčších ťažobných projektov v Rusku od pádu Sovietskeho zväzu.

Na Casimira a Runjeho ako fyzické osoby uvalila koncom marca sankcie Británia. Európsky parlament sa s veľkou väčšinou hlasov vyslovil za zaradenie niekdajšieho nemeckého kancelára Gerharda Schrödera na sankčný zoznam EÚ, pokiaľ z predstavenstva Rosnefťu a ďalších ruských firiem neodíde.

Ďalšie dôležité správy

iránsky ropný tanker Sabiti
Neprehliadnite

Ruské exporty ropy narazili na limit, záujem sa vytráca