Vyšetrovatelia vzniesli oficiálne obvinenie z velezrady voči poradcovi riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, novinárovi Ivanovi Safronovovi. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na Safronovovho právnika.

„Môjho klienta obvinili v vlastizrady podľa článku 275 ruského trestného zákonníka," povedal Safronovov právnik Ivan Pavlov a dodal, že jeho mandant akúkoľvek vinu odmieta.

WA 35 archív Antalya - Na archívnej snímke zo 16. novembra 2015 ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), hovorca Kremľa Dmitrij Peskov (druhý sprava) a šéf ruskej diplomacie Dmitrij Lavrov (vľavo) sa rozprávajú po skončení rozhovorov s britským premiérom Davidom Cameronom na summite G-20 v tureckom meste Antalya. Ekonomické sankcie voči Turecku zo strany Ruska sú spojené s narastajúcou teroristickou hrozbou a majú preventívny charakter. Uviedol to v stredu 2. decembra 2015  pred novinármi hovorc
Neprehliadnite

Rusko prijme odvetné opatrenia za sankcie uvalené Britániou

Safronova, ktorý v minulosti pôsobil ako novinár v redakciách denníkov Vedomosti a Kommersant, zadržali 7. júla na základe podozrenia z vlastizrady, pripomína TASS. Moskovský súd neskôr rozhodol, že bude vo vyšetrovacej väzbe až do 6. septembra.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) má podozrenie, že Safronov odovzdával informácie vojenského charakteru českým tajným službám. Podľa vyšetrovateľov koncovým príjemcom týchto informácií boli Spojené štáty. Podľa advokáta Pavlova neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Safronov nejaké materiály českým agentom skutočne odovzdal.