Zelenského velebia za jeho reakciu na inváziu aj po 65 dňoch odkedy na Ukrajinu vstúpili prví ruskí vojaci. Prihováral sa americkému kongresu, Svetovej banke a dokonca mal prejav aj na odovzdávaní cien Grammy, píše The Guardian.

No jeho čas v kresle lídra krajiny, na ktorú útočí oveľa silnejší sused, mohol skončiť v priebehu hodín od začiatku invázie, vyplynulo z rozhovorov pre časopis Time.

Bol to blázinec

Zelenskyj počas rozhovorov s reportérom Simonom Shusterom, ktorý v prezidentskom paláci strávil dva týždne, opísal, ako ho spolu s rodinou skoro našli ruskí vojaci, ktorí sa pokúšali zmocniť vládneho obvodu hlavného mesta v prvý deň konfliktu.

Zatiaľ čo mnoho spomienok z týchto prvých hodín je úlomkovitých, Zelenskyj povedal, že sa mu do pamäte zapísal čas predtým, ako 24. februára začalo svitať.

Po tom, čo začalo bombardovanie išiel spolu so svojou manželkou Olenou Zelenskou povedať svojej 17-ročnej dcére a 9-ročnému synovi, aby sa pripravili na útek z domova.

Ukrajinská armáda Zelenskému oznámila, že ruské zásahové jednotky sa padákmi spustili do Kyjeva s cieľom zabiť alebo zadržať jeho a jeho rodinu. „Pred tou nocou sme takéto veci videli len vo filmoch,“ povedal Andrij Jermak, šéf prezidentskej kancelárie.

Keď v prvý deň vojny padla noc, tak sa všade po prezidentskej štvrti strieľalo, napísal Shuster. Stráže vo vnútri sídla zhasli svetlá a pre Zelenského a asi tucet jeho poradcov priniesli nepriestrelné vesty a útočné pušky.

Oleksij Arestovič bol jedným z pár činiteľov, ktorí vedeli, ako používať zbrane. „Bol to úplný blázinec,“ povedal pre Time. „Všetci dostali automatické zbrane,“ dodal.

Došlo mu, čo je jeho úlohou

Ruskí vojaci sa dvakrát pokúsili dostať do prezidentského paláca, kým v ňom bol Zelenskyj s rodinou, povedal Shuster.

Zelenskyj odmietol ponuku presunúť sa do zabezpečenejšej oblasti vrátane evakuácie americkými či britskými silami, čo by mu umožnilo založiť vládu v exile, a vyšiel von na nádvorie, aby na svoj mobil natočil dnes už dobre známy video odkaz.

Zelenskyj si podľa svojich slov v ten moment skutočne uvedomil svoju úlohu v tejto vojne. „Pochopíte, že sa dívajú. Že ste symbol. Že musíte konať tak, ako musí konať hlava štátu,“ povedal pre časopis Time.

Ďalšie dôležité správy

Generálny tajomník OSN António Guterres (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si podávajú ruky počas stretnutia v Kyjeve vo štvrtok 28. apríla 2022.
Neprehliadnite

Guterres je šokovaný po útoku Ruska, podľa Zelenského to bol pokus o poníženie OSN