Dôsledky čiastočného embarga na dovoz ruskej ropy do Európskej únie zasiahnu z členských krajín EÚ najviac Slovensko. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo hospodárstva.

Bratislavská rafinéria Slovnaft už vo štvrtok uviedla, že schválený nový balík sankcií proti Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu postupne ohrozí zásobovanie stredoeurópskeho trhu vrátane Česka a následne tiež slovenského trhu jej produktmi.

„Vnímame Slovnaftom prezentované obavy a aj to, že negatívny dopad vyvolaných obmedzení je zo všetkých členských štátov najvýraznejší práve na Slovensku," uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Dodalo, že v rámci solidarity očakáva osobitný prístup krajiny k peniazom od EÚ v rámci predtým predstaveného plánu, ktorého cieľom je podľa Európskej komisie ukončiť závislosť EÚ od energií dovážaných z Ruska.

Podľa ministerstva na dovoz ropy a ropných produktov začne platiť embargo osem mesiacov po tom, ako sankcie vstúpia do platnosti. Na Slovensku následne bude možné ďalších desať mesiacov vyrábať z ropy dopravenej potrubím pohonné hmoty a ropné produkty, ako ich aj exportovať do Česka. Po celkovo 18 mesiacoch bude možné ruskú ropu, ktorá bude dovezená do krajiny ropovodom, využiť len na výrobu pre domáci trh.

Bratislava pôvodne žiadala trojročné prechodné obdobie.
Slovnaft, ktorý dve tretiny svojej produkcie vyváža, a to aj do Česka, už vo štvrtok v reakcii na schválené sankcie uviedol, že nedokáže zaručiť zásobovanie strednej Európy. Podľa podniku sankcie povedú k obmedzeniu spracovateľskej kapacity rafinérie v Bratislave pod úroveň technologického minima a kvôli tomu nebude zaručená bezpečnosť dodávok ani na slovenský trh.

Bratislavská rafinéria ročne spracuje okolo 5,5 milióna ton ropy, a to hlavne surovinu z Ruska. Z nej dokáže vyrobiť väčší podiel nafty, po ktorej je v Európe vysoký dopyt. Slovnaft, ktorý patrí do maďarskej skupiny MOL, už skôr popri dovoze ruskej ropy testoval viaceré druhy iných ropných zmesí. Tie v roku 2020 tvorili rekordných takmer päť percent spotreby podniku.

Slovnaft môže dovážať ropu nielen tradičnou cestou ropovodom Družba, ale aj prostredníctvom ropovodu Adria, ktorý do krajiny vedie z Chorvátska cez Maďarsko. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó skôr v tomto týždni povedal, že Chorvátsko je pripravené rozšíriť kapacitu jadranského ropovodu, aby mohlo zásobovať Maďarsko a Slovensko v prípade prerušenia dovozu ropovodom Družba z Ruska.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Štrasburg - Vlajky Európskej únie vejú pred budovou Európkeho parlamentu v Štrasburgu 19. januára 2022. FOTO TASR/AP
European flags are pictured outside the European Parliament Wednesday, Jan. 19, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Európsky parlament zakázal ruským lobistom vstup do svojich priestorov