Ruské noviny Nezavisimaja Gazeta sa vo svojom úvodníku zaoberali jadrovou rétorikou bývalého ruského prezidenta Dmitriho Medvedeva, píše portál Newsweek.

Článok je reakciou na Medvedevov príspevok na sieti Telegram, v ktorom táto bývala hlava Ruska hovorila o tom, že Moskva možno „bude nútená použiť proti ukrajinskému režimu tú najstrašnejšiu zbraň“.

Podľa Medvedeva by k tomu mohlo dôjsť, ak sa Ukrajina uchýli k „rozsiahlej“ agresii, ktorá ohrozí jeho krajinu. Dodal, že ak by sa ukrajinská vojna zásluhou Ruska zmenila na jadrovú, tak by NATO priamo nezasiahlo, pretože na osude Aliancie jej záleží viac ako na osude Kyjeva.

Spôsob myslenia

Podľa spomínaných ruských novín len „ťažko pochopiť, prečo kedysi relatívne liberálny Medvedev začal presadzovať „rétoriku zástancov tvrdej línie“.

Jedným z možných vysvetlení je skutočnosť, že reči o jadrových zbraniach už viac nie sú iba súčasťou kremeľských „psychologických hier“, no stali sa „spôsobom myslenia“ a súčasťou moskovskej agendy.

Mocnosti sveta sa dlho vyhýbali priamemu rozprávaniu o svojich jadrových arzenáloch, aby ním nedesili spoločnosť, píše sa v novinách. Zbrane hromadného ničenia sa v politických kruhoch zvykli spomínať iba ako súčasť rozhovorov o ich nešírení.

„Teraz však došlo k prelomeniu tabu,“ konštatujú noviny a dodávajú, že o možnosti jadrového útoku a možnej reakcii naň sa začalo otvorene hovoriť.

Od myšlienok a slov o jadrovom konflikte je podľa novín už len krok k použitiu týchto zbraní v praxi. Keďže by zničili celé mestá a civilizácie, je ťažké nimi „chrániť niečie záujmy“.

Prísna kontrola

Odkedy ruský prezident Vladimir Putin spustil svoju inváziu na Ukrajinu, sú ruské štátne média pod prísnym drobnohľadom. V súvislosti s vojnou je akýkoľvek odklon od názorov Kremľa zakázaný.

Ruská štátna televízia sa často vyhrážala tým, že Moskva na bojisku použije jadrové zbrane či nimi zaútočí na hlavné mestá západných krajín.

Podľa novín Nezavisimaja Gazeta by však mal existovať priestor pre vyjadrenie nesúhlasu s vyhliadkou jadrovej vojny.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 archív Petrohrad - Na archívnej snímke zo 6. júla 2022 podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev reční počas tlačovej konferencie v Petrohrade. Na Ukrajine zavládne mier iba za podmienok Ruska, uviedol Medvedev v utorok 19. júla 2022. Medvedev bol kedysi považovaný za liberála, v súčasnosti patrí k najväčším zástancom vojny na Ukrajine. V rokoch 2008-2012 bol prezidentom Ruska. FOTO TASR/AP 

Russian Security Council Deputy Chairman and the head of the
Neprehliadnite

Medvedev sa opätovne vyhrážal Západu použitím jadrových zbraní