Nová ruská ponorka s dieselovým pohonom Magadan odpálila v Japonskom mori strely s plochou dráhou letu Kalibr, ktoré zasiahli stanovené námorné a pobrežné ciele. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

„Prvá strela úspešne zasiahla námorný cieľ, imitujúci loď pomyselného nepriateľa,“ uviedlo ministerstvo. „Druhá strela zasiahla cieľ na pobreží na cvičisku Sjurkum v Chabarovskom kraji. Strela uletela viac ako tisíc kilometrov,“ dodalo.

Agentúra Interfax pripomenula, že ponorka Magadan, zaradená do ruského vojenského námorníctva vlani v októbri, priplávala do Vladivostoku minulý mesiac. Ide o tretiu ponorku tohto typu, ktorá posilnila ruské Tichomorské loďstvo. Jej predchodkyne nesú názvy Petropavlovsk-Kamčatskij a Volchov. Ponorky tejto triedy, v kóde NATO nazývanom Improved Kilo, boli pôvodne určené na vývoz a podľa dostupných informácií slúžia v námorníctve Číny, Alžírska a Vietnamu.

Strely Kalibr použili ruské sily pri sýrskom ťažení. Teraz ich často využívajú na ostreľovanie Ukrajiny. Rusko na susednú krajinu zaútočilo na konci februára a po neúspechoch na bojisku sa v poslednom čase snaží o zničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry. Ruskí propagandisti v tejto súvislosti začali hovoriť o „kalibrovaní“ ukrajinských miest.

Ďalšie dôležité správy

KK17 Kodaň - Britský minister obrany Ben Wallace hovorí v závere konferencie darcov pre Ukrajinu v Kodani vo štvrtok 11. augusta 2022. Konferenciu zorganizovali ministri obrany Ukrajiny, Spojeného kráľovstva a Dánska. FOTO TASR/AP
British Defence Secretary Ben Wallace speaks during the closing presser of the donor conference for Ukraine at Christiansborg Palace in Copenhagen, Thursday, Aug. 11, 2022. The international donation conference will strengthen the long-term support for Ukraine with dis
Neprehliadnite

Ruskí záložníci na Ukrajine sú slabo vycvičení a zle vybavení, tvrdí britský rezort obrany