TASS spresnil, že k incidentu došlo v pondelok približne o 23.00 h moskovského času, keď sa lietadlo po svojej misii vracalo na ruskú leteckú základňu Humajmím. Spojenie s lietadlom sa prerušilo počas letu nad Stredozemným morom, vo vzdialenosti asi 35 kilometrov od pobrežia. Ministerstvo uviedlo, že stroj Il-20 zmizol z obrazoviek radarov počas útoku štyroch izraelských lietadiel F-16 na sýrske objekty v provincii Lázikíja.

Ministerstvo dodalo, že ruské radarové zariadenia na kontrolu vzdušného priestoru zaznamenali odpálenie rakiet z lokality, kde sa momentálne nachádza francúzska fregata Auvergne.

Neskôr sa však k zostreleniu lietadla priznala Sýria. Uviedla, že sa to stalo „omylom“ a raketa pochádzala z protivzdušnej obrany. Rusko bolo vo vojne v Sýrii na strane prezidenta Baššára Asada.

Agentúra Interfax ešte predtým informovala, že podľa zdrojov v americkom Pentagóne ruské lietadlo mohla nedopatrením zostreliť aj sýrska protivzdušná obrana pri odrážaní útoku izraelských lietadiel. Zdroj dodal, že americké sily sa do operácie v provincii Lázikíja nezapojili.

Neskôr Rusko svoju verziu zmenilo a z incidentu obviňuje Izrael, ktorého stíhačky sa podľa ruského ministerstva obrany ukrývali za ruským lietadlom. „Počínanie Izraela, kvôli ktorému bolo zostrelené lietadlo Il-20, Rusko hodnotí ako nepriateľský akt,“ uviedlo ministerstvo s dodatkom, že kvôli tomu zahynulo 15 ruských vojakov