Mnoho ruských bánk teraz plánuje začať na vydávanie platobných kariet využívať čínsky platobný systém UnionPay namiesto západných platobných systémov Visa a Mastercard. Uviedla to dnes podľa agentúry Reuters ruská centrálna banka po tom, čo firmy Visa a Mastercard oznámili ukončenie aktivít v Rusku.

Prestávajú fungovať v zahraničí

Centrálna banka tiež uviedla, že platobné karty vydané ruskými bankami s využitím systémov Visa a Mastercard nebudú od štvrtka fungovať v zahraničí. Odporučila preto Rusom s pobytom v zahraničí, aby si dovtedy vybrali hotovosť. Upozornila, že v Rusku budú tieto karty fungovať až do vypršania ich platnosti.

Najväčšia ruská banková spoločnosť Sberbank podľa agentúry Bloomberg uviedla, že skúma možnosť vydávať platobné karty s využitím čínskeho systému UnionPay či ruského systému Mir. Najväčšia ruská súkromná banka Alfa Bank oznámila, že už na ponuke kariet s využitím systému UnionPay pracuje.

Prerušili aktivity v Rusku

Ruská banka Tinkoff potom uviedla, že chce začať vydávanie kariet s využitím systému UnionPay čo najskôr. UnionPay, ktorý zaisťuje väčšinu platieb kartami v Číne, funguje v 180 krajinách.

Spoločnosti Visa a Mastercard oznámili prerušenie aktivít v Rusku v sobotu. Rozšírili tak rady západných podnikov, ktoré pozastavovaním či obmedzovaním aktivít v Rusku reagujú na ruský útok na Ukrajiny. Krok firiem Visa a Mastercard okrem iného znamená, že karty vydané v rámci ich systémov mimo Ruska nebudú fungovať u ruských obchodníkov alebo bankomatov.

Ďalšie dôležité správy

FILE - This Nov. 18, 2009 file photo shows credit and bank cards with electronic chips in Gelsenkirchen, Germany. In the wake of recent high-profile data breaches, including this week’s revelation that hackers stole consumer data from eBay’s computer systems, Visa and MasterCard are renewing a push to speed the adoption of microchips into U.S. credit and debit cards. (AP Photo/Martin Meissner, File)
Neprehliadnite

Mastercard a Visa pozastavujú operácie v Rusku kvôli invázii na Ukrajine