Francúzska automobilka Renault previedla všetky aktíva svojej ruskej pobočky na mesto Moskva, svoj podiel 67,69 percenta v AvtoVAZe, výrobcovia automobilov Lada, na ruský výskumný automobilový inštitút NAMI. Skupina Renault si vyhradila právo v nasledujúcich šiestich rokoch odkúpiť svoj podiel v AvtoVAZe späť, uviedla firma v zverejnenom vyhlásení.

Zachovanie ruskej prevádzky

„Prevodom podielu skupiny Renault na štát sa zabezpečí zachovanie kontroly AvtoVAZu a možnosť pokračovania prevádzky podniku v rámci sankčných obmedzení. Takto zachováme kľúčové kompetencie, výrobný cyklus a pracovné miesta,“ povedal ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Šéf podniku Luca de Meo túto možnosť spomenul už pred týždňom. Renault 23. marca pozastavil svoje aktivity v Rusku v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá začala 24. februára.

„Dnes sme urobili ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie. Rozhodujeme sa zodpovedne voči našim 45 000 zamestnancom v Rusku, pričom zachovávame výkonnosť skupiny a našu schopnosť vrátiť sa do krajiny v budúcnosti v inom kontexte. Som presvedčený, že skupina Renault dokáže ďalej urýchliť svoju transformáciu a prekročiť svoje strednodobé ciele," uviedol vo vyhlásení de Meo.

Moderný výskum a vývoj

Obe transakcie už schválil ruský Federálny protimonopolný úrad, uviedla ruská agentúra Interfax s odkazom na ministerstvo priemyslu a obchodu. Prevod aktív uvítal Denis Manturov, NAMI má podľa neho potrebné skúsenosti a zázemie.

„NAMI“ má značné skúsenosti v automobilovom priemysle a disponuje modernou výskumnou, vývojovou a výrobnou základňou, ktorá umožňuje úspešne riešiť problémy v oblasti výskumu, dizajnu, konštrukcie, vývoja a testovania vozidiel, ako aj výroby produktov v automobilovom priemysle. Konkurencieschopnosť konštrukčného a inžinierskeho tímu NAMI bola potvrdená vytvorením vozidiel pod značkou Aurus založených na jednotnej modulárnej platforme,“ poznamenal šéf rezortu priemyslu a obchodu.

Výroba vozidiel Lada

Výroba celého radu vozidiel Lada v závodoch AvtoVAZ bude pokračovať. Spoločnosť sa bude zaoberať aj údržbou vozidiel Renault na ruskom trhu. O budúcej výrobe v závode CJSC Renault Russia v Moskve rozhodne moskovská samospráva v najbližších dňoch, uviedol Interfax.

Moskovský starosta Sergej Sobjanin chce obnoviť „výrobu osobných vozidiel pod historickou značkou Moskvič". Napísal to na svojom blogu.

Renault už skôr oznámil, že by v súvislosti s prerušením aktivít v Rusku mohol odpísať až 2,2 miliardy eur. Renault patrí medzi západné podniky s najväčšou angažovanosťou v Rusku, kde podľa finančnej spoločnosti Citibank vytvára zhruba osem percent svojich ziskov.

Ďalšie dôležité správy

Renault Megane Grandtour s motorom dCi 130 si na 100 km jazdy vypýta 5,4 l nafty
Neprehliadnite

Renault podľa ruskej vlády prevedie podiel v automobilke AvtoVAZ na ruský inštitút