Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že dôvodom zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v Rusku je „totálny nihilizmus, nízka miera zaočkovanosti a zákernosť samotného vírusu", informovala agentúra TASS.

Podľa Peskova Kremeľ „súhlasí" s tvrdením hlavnej hygieničky Anny Popovovej, ktorá prednedávnom vyhlásila, že za stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom v krajine môžu občania, ktorí nedodržiavajú hygienické opatrenia.

WA 12 Moskva - Lekár v špeciálnom ochrannom odeve vchádza do liečebnej sály v dočasnej poľnej nemocnici v Moskve v stredu 18. novembra 2020. FOTO TASR/AP  

A medical worker wearing protective gear enters the treatment hall of a temporary hospital for coronavirus patients in the Krylatskoye Ice Palace in Moscow, Russia, Wednesday, Nov. 18, 2020. Russia’s health care system has been under severe strain in recent weeks, as a resurgence of the coronavirus pandemic has swept the country. (AP Photo
Neprehliadnite

Nárast infikovaných v Moskve spôsobili podľa starostu Sobianina zrejme nové varianty

Peskov tiež označil za „hlúposť" tvrdenia o tom, že ruská vláda zlyhala a nezvládla pandémiu koronavírusu. Zároveň však priznal, že Rusko zaostáva v miere zaočkovanosti za inými krajinami. Kampaň, ktorá mala ľudí motivovať, aby sa dali zaočkovať, nebola podľa neho „taká úspešná, ako by sme chceli".

Rusko v piatok zaznamenalo 17 262 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku februára. Okrem toho zaznamenalo rekordný počet nových prípadov aj v hlavnom meste, a to 9 056.