Ruská vláda schválila zoznam nepriateľských krajín a zaradila do neho len Českú republiku a Spojené štáty. Zároveň stanovila maximálny počet ľudí v Rusku, ktorí pre tieto krajiny smú pracovať. V prípade ČR ide o 19 osôb, zatiaľ čo pre USA nesmie pracovať nikto. Príslušné nariadenie bolo uverejnené na oficiálnom internetovom portáli právnych informácií, informovali médiá. Rusko tiež zmrazilo účty americkej stanici Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda.

Denník Kommersant pripomenul, že vláda zostavila zoznam nepriateľských krajín na základe prezidentského dekrétu „O aplikácii protiopatrenia na nepriateľské akcie iných štátov". Tento dokument podpísal Vladimir Putin 23. apríla v čase nových diplomatických konfliktov. V dnes zverejnenom vládnom nariadení sa uvádza, že zoznam obsahuje štáty, ktoré „vykonávajú nepriateľské akcie proti Ruskej federácii, proti občanom RF alebo proti ruským právnickým osobám".

WA 33 archív Moskva - Na archívnej snímke zo 17. decembra 2020 hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov reční na tlačovej konferencii v Moskve. Kremeľ vyjadril v piatok 5. februára 2021 poľutovanie
Neprehliadnite

Rusko nebude tolerovať kroky Česka a ďalších štátov, tvrdí hovorca Kremľa

Moskva zároveň zmrazila ruskej účty americkej rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL). Oznámila to stanica, ktorú už skôr ruské úrady označili za „zahraničného agenta" a udelili jej niekoľko pokút za to, že vo svojom spravodajstve túto informáciu neuvádza. V moskovských kanceláriách RFE / RL dnes zasahovali exekútori, čo podľa stanice znamená, že sa Rusko nezaplatené pokuty rozhodlo vymáhať.

Ruské úrady tento rok stanici vymerali pokuty v celkovej výške zhruba jedného milióna dolárov, RFE / RL ich odmietla zaplatiť a obrátila sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.