Nedávny prieskum neziskovej organizácie GLOBSEC ukázal, že len 51 percent Slovákov si myslí, že Rusko napadlo Ukrajinu. Viac ako štvrtina súhlasila s tým, že krajinu vyprovokoval západ a podľa 16 percent respondentov Ukrajinci utláčali rusky hovoriacu populáciu. Alarmujúce je, že 10 percent chce, aby bola Ukrajina pod ruskou sférou vplyvu.

Slováci však nie sú jediným národom, ktorý podlieha proruskej propagande. Český portál Aktuálne sa rozprával s politológom Milošom Gregorom, ktorý si myslí, že sa stále nájdu ľudia podporujúci Rusko.

„Máme tu tak do 10 percent skalných priaznivcov, ktorí by mávali ruskou vlajkou, aj keby prišli okupačné vojská do Česka, a potom ďalších 10 až 15 percent ľudí, ktorí sú váhaví, ale ruskou propagandou sa nechajú zlákať," povedal pre české médium.

Gregor však objasnil, že ruská propaganda sa už v západných krajinách výrazne zdiskreditovala a presunula na krajiny v Afrike a Blízkom východe, kde historicky panuje veľká nedôvera k Západu. „A to či už kvôli kolonializmu, alebo vojnám, ktoré tam prebehli. Ruská propaganda tam tak má veľmi živnú pôdu na to, aby šírila svoje videnie sveta, a tým pádom aj odtiaľ napríklad regrutovala vojakov, a to paradoxne napríklad z radov radikálnych moslimov," myslí si politológ.

Ďalšie dôležité správy

JB 33 Alžír - Americký minister zahraničných vecí
Antony Blinken (vľavo) sa rozpráva s alžírskym prezidentom Abdalom Madžídom Tabbúnom počas ich stretnutia v Alžíri 30. marca 2022. FOTO TASR/AP

Algeria's President Abdelmadjid Tebboune, right, speaks for just under a half hour during the start of a meeting with U.S. Secretary of State Antony Blinken, left, Wednesday, March 30, 2022, at El Mouradia Palace, the President's official residence in Algiers, Algeria. (AP Photo/Jacquelyn Martin, Pool)
Neprehliadnite

Alžírsko sa stále viac zbližuje s Ruskom, tvrdí španielska ministerka