Ruská opozícia v pondelok obvinila ruské úrady z rozsiahlych volebných podvodov po tom, ako predbežné výsledky ukázali, že strana Jednotné Rusko získa v Štátnej dume dvojtretinovú väčšinu. Informovala o tom agentúra AFP.

Trojdňové hlasovanie, ktoré sa skončilo v nedeľu, nasledovalo po bezprecedentnom zásahu proti kritikom prezidenta Vladimira Putina. AFP pripomenula, že predvolebné prieskumy ukazovali historicky nízku podporu pokremeľskej strany. Pôvodne sa očakávalo, že Jednotné Rusko by mohlo získať len asi 30 percent hlasov voličov. Spojenci väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného označili predbežné výsledky tejto strany okolo hranice 50 percent za „absurdné".

„To je skutočne neuveriteľné. Pamätám si ten pocit z roku 2011, keď ukradli voľby. To isté sa deje práve teraz," povedala pre AFP Navaľného hovorkyňa hovorkyňa Kira Jarmyšová.

Na snímke muž vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky vo volebnej miestnosti počas parlamentných volieb v Rusku v Moskve v sobotu 18. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Strana Jednotné Rusko podľa predbežných výsledkov získala viac ako 49 percent hlasov

Navaľného organizácie boli pred voľbami zakázané ako „extrémistické" a jeho blízki spojenci boli zatknutí, alebo opustili krajinu. Navaľnyho tím vyzval podporovateľov opozície na „inteligentné hlasovanie", to znamená, aby podporili tých kandidátov, ktorí by potenciálne mohli poraziť Jednotné Rusko. AFP pripomenula, že táto stratégia sa mohla čiastočne odraziť vo výsledkoch, keďže Jednotné Rusko stratilo niekoľko percent na úkor komunistov.

Ruská opozícia tvrdí, že internetové hlasovanie aj predĺženie volieb na tri dni otvorili cestu k volebným podvodom. Moskva oficiálne tieto kroky podnikla v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu. Nezávislý volebný monitor GOLOS v nedeľu večer avizoval, že zaznamenal viac 4 900 správ o podvodoch počas hlasovania. Ruské úrady túto neziskovú organizáciu už skôr označili za „zahraničného agenta".