Ruská rodina s lesbickým párom, ktorá sa objavila v kontroverznej reklame jedného ruského reťazca, bola nútená odletieť z Ruska do Španielska pred vlnou nenávisti a vyhrážok smrťou, informoval denník The Guardian a stanica BBC.

Matka Juma, dcéry Mila a Alina a takisto Alinina priateľka Ksjuša uviedli, že museli opustiť Rusko potom, čo vystupovali v reklame reťazca so zdravými potravinami VkusVill, ktorá v krajine vyvolala búrlivé reakcie. Časť verejnosti odmietala reklamný ťah ako propagandu a vyzývala na bojkot obchodov tohto reťazca, iní boli naopak nadšení a reťazec chválili za toleranciu; bolo to totiž vôbec prvýkrát, čo predstaviteľa komunity LGBT podporila veľká ruská firma.

Reťazec obchodov so zdravými potravinami VkusVill.
Neprehliadnite

Ruský potravinový reťazec po kritike stiahol reklamu s lesbickou rodinou

Lenže reťazec minulý mesiac reklamu stiahol a verejne sa ospravedlnil. Reklamu označil za chybu a dôsledok neprofesionality zodpovedných jedincov. Hrdinky snímke medzitým čelili vlne nenávisti na internete, stali sa terčom hrozieb a urážok.

Juma, ktorá sama žije tiež v lesbickom vzťahu, ešte pred odchodom z Ruska podľa The Guardian uviedla, že ju vydesili komentáre na sociálnych sieťach, v ktorých niektorí ľudia napísali, že chceli jej dcéru znásilniť a zabiť.

„Bolo to pre nás všetkých ťažké utrpenie, sme všetci v krehkom psychickom stave," uviedla Juma z Barcelony podľa BBC. „V Rusku je nám upierané základné právo mať rodinu. Bez ohľadu na to, kto sme, mali by sme ju mať všetci," zdôraznila.

Ilusrtračné foto - demonštrácia za LGBTI v Španielsku
Neprehliadnite

V španielskej La Corune na ulici dobili na smrť homosexuála, polícia zatkla štyroch páchateľov

V Rusku zákon zakazuje propagovať homosexualitu medzi maloletými. Iný zákon zakazuje sobáše medzi homosexuálnymi pármi a adopcie detí homosexuálmi.

„Bohužiaľ, vzhľadom ku komplikovanej situácii so VkusVill sme zostali bez práce a bez domova," napísala dcéra Mila na sociálnej sieti k snímke, ktorá ju zachytáva na balkóne v Barcelone. „Je to pre nás ťažké obdobie a potrebujeme priateľov. Možno by nám priatelia vašich priateľov či ich priatelia mohli pomôcť začať nový život v Barcelone," dodala.

Juma však zdôraznila, že v Barcelone je rodina v bezpečí a nemusí skrývať svoje rodinné šťastie.

„Rodina nie je len príbuzenstvo či pečiatka v dokladoch. Rodina, to sú ľudia, ktorých milujeme. Tí, koho možno kedykoľvek podporiť a chrániť," povedal popisok k reklamnému snímku, ktorý celú anabázu rozpútal.