Vyšetrovatelia Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie (FSB) požiadali o zatknutie dvoch ukrajinských političiek. 

Pre agentúru AFP to uviedol hovorca moskovského súdu. Ruská štátna agentúra RIA Novosti napísala, že uvedené osoby boli obvinené „z narušenia územnej celistvosti Ruska".

RIA Novosti tiež uviedla, že Vereščuková aj Džaparovová boli zaradené na ruský zoznam hľadaných osôb, hoci sa na území Ruska nechádzajú.

 

Vereščuková, ktorá je ministerkou pre reintegráciu ukrajinských okupovaných území, navštívila juhoukrajinský Cherson po tom, čo toto mesto po stiahnutí ruských síl opäť obsadila ukrajinská armáda. Chersonskú oblasť pritom v rozpore s medzinárodným právom anektovala Moskva, rovnako ako ďalšie tri čiastočne okupované oblasti Ukrajiny.

Džaparovová, ktorá je príslušníčkou menšiny Krymských Tatárov, sa venuje záležitostiam spojeným s touto etnickou menšinou na ukrajinskom Krymskom polostrove, ktorý Moskva anektovala v roku 2014. Opakovane pritom vyzýva na „deokupáciu Krymu a jeho návrat Ukrajine".

Ďalšie dôležité správy

KK22 Tirana - Španielsky premiér Pedro Sánchez (vpravo) a albánsky premiér Edi Rama počas uvítacieho ceremoniálu 1. augusta 2022 v Tirane. Pedro Sánchez je v Albánsku na jednodňovej oficiálnej návšteve. FOTO TASR/AP
Spain's Prime Minister, Pedro Sanchez, right, and his Albanian counterpart Edi Rama review the honor guard during the welcoming ceremony at the government headquarters in Tirana, Albania, Monday, Aug. 1, 2022. Sanchez is in Albania for a one-day official visit. (AP Photo/Franc Zhurda
Neprehliadnite

Putinovi nejde o Ukrajinu, jeho primárnym cieľom je rozvrat Európy, tvrdí albánsky premiér