Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala Moskovčanku, ktorá je podozrivá z vlastizrady - dopustila sa jej zaslaním finančnej pomoci ukrajinskej armáde. Moskovský súd nariadil vziať podozrivú na dva mesiace do vyšetrovacej väzby.

Na základe správ ruských tlačových agentúr o tom v sobotu informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Žene hrozí až 20 rokov väzenia. Jej meno a ďalšie podrobnosti neboli zverejnené. FSB dodala, že Moskovčanka bola zadržaná pri pokuse odcestovať z Ruska.

Už niekoľko dní po vpáde ruskej armády na Ukrajinu ruská generálna prokuratúra varovala, že poskytovanie finančnej, logistickej, poradenskej alebo inej pomoci cudziemu štátu alebo organizácii zameranej proti bezpečnosti Ruskej federácie môže byť trestné podľa článku trestného zákonníka o vlastizrade.

Prípady podľa článku trestného zákonníka o vlastizrade sa spravidla začínajú vyšetrovať po tom, ako sa informácie, ktoré sú predmetom štátneho tajomstva, dostanú do inej krajiny, uviedla RFE/RL.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára minulého roka a odvtedy okupuje časť jej územia vrátane Krymského polostrova, ktorého sa zmocnilo ešte v roku 2014, počas prvej eskalácie konfliktu.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 bitcoiny, najväčšia a najznámejšia kryptomena. Bitcoin rovnako ako ďalšie kryptomeny pokračoval v utorok 27. apríla 2021 v raste po výraznom posilnení na začiatku týždňa. Digitálne meny podporila správa, že banka JPMorgan Chase pripravuje spustenie aktívne riadeného bitcoinového fondu. To by znamenalo, že najväčšia americká megabanka, u ktorej to je najmenej pravdepodobné, uzná kryptomeny ako novú triedu aktív, uviedla stránka CoinDesk. J
Neprehliadnite

Rusko využíva krypto na obchádzanie sankcií. A vojna pokračuje