Ak ako dôkaz dopadov západných sankcií na ruskú ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou najväčšia krajina sveta prvýkrát od boľševickej revolúcie nezaplatila svoj zahraničný dlh, nová správa o sociálno-ekonomickej situácii Ruska nenechá už nikoho na pochybách. Ruská ekonomika sa postupne rúti, píše americký týždenník Newsweek. Dáta ruského štatistického úradu ukazujú, že sa výroba prepadla v mnohých odvetviach, od áut až po domáce spotrebiče. Pokles zaznamenal aj maloobchod.

Masívny pokles výroby

Celkovo sa index priemyselnej výroby v Rusku, mesačný ekonomický ukazovateľ merajúci reálnu produkciu v spracovateľskom, ťažobnom, elektrárenskom a plynárenskom priemysle, v máji medziročne znížil o 1,7 percenta. To je výraznejší pokles ako v apríli, keď pokles predstavoval 1,6 percenta. Ťažba sa v máji medziročne znížila o 0,8 percentuálneho bodu, spracovateľský priemysel zaznamenal pokles o 3,2 percentuálneho bodu.

Aj keď sa tieto čísla zdajú pomerne nízke, odrážajú klesajúci trend. Viditeľnejšie sú v enormných prepadoch materiálu, ktoré ovplyvňujú výrobu konkrétnych produktov. Utrpela predovšetkým výroba áut, ktorá je teraz o 96,7 percenta nižšia ako vlani. Výroba nákladných áut sa prepadla o 39,3 percenta, výroba dieselových a benzínových motorov o 57 percent, výroba dieselových rušňov o 63,2 percenta a výroba nákladných vagónov o 51,8 percenta.

Francúzska automobilka Renault, ktorá ovládala najväčšiu ruskú automobilku AvtoVAZ, v marci pozastavila prevádzku vo svojom moskovskom závode. Tento krok urobila pod tlakom ukrajinských lídrov, ktorí tak reagovali na ruskú inváziu. Renault neskôr súhlasil s predajom svojich ruských aktivít za symbolickú sumu.

Nákladná letecká doprava sa medziročne znížila o 86 percent, čo má dopady aj na ďalšie produkty. O 58,1 percenta sa v porovnaní s vlaňajškom znížila tiež výroba chladničiek a o 59,2 percenta výroba pračiek. Zaujímavé je, že o 24,5 percenta klesla tiež výroba cigariet, poznamenal Newsweek.

Ruská ekonomika utrpela

Grafy ukazujú, že maloobchodný obrat sa tiež znížil v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pokles je ale znateľný aj oproti začiatku tohto roka. Veľkoobchodný obrat sa tiež prudko znížil, oslabenie spotrebiteľského dopytu je pravdepodobne odrazom nižších miezd v čase vysokej inflácie, s ktorou krajina zápasí.

Ešte významnejšou správou pre ruské obyvateľstvo je reálny pokles dôchodkov, ktoré sa v máji medziročne znížili o 8,2 percentuálneho bodu, zatiaľ čo mzdy v apríli klesli o 7,2 percentuálneho bodu.

Tieto údaje sú jasným znamením, že ruská ekonomika utrpela v dôsledku sankcií, a to napriek skutočnosti, že sa rubeľ po februárovom prepade odrazil od dna a krajina sa vyrovnala so sankciami lepšie, ako sa spočiatku očakávalo.

Najnižšia nezamestnanosť v čase poklesu miezd

Pokles priemyselnej výroby je síce menší, ako očakávali západní ekonómovia, ale pokles ekonomiky je nepopierateľný. Dokonca aj ruská centrálna banka uviedla, že v tomto roku očakáva pokles hrubého domáceho produktu o 7,8 percenta. Západní ekonómovia očakávajú takmer dvojnásobný prepad. Inštitút pre medzinárodné financie odhaduje prepad o 15 percent.

Jedna z nečakane dobrých správ pre Rusko prišla z trhu práce, kde bola v máji rekordne nízka miera nezamestnanosti, konkrétne 3,9 percenta. Vzhľadom na to, že vysoká inflácia naďalej znižuje reálne mzdy, nie je pravdepodobné, že by sa vysoká zamestnanosť nejako premietla do spotrebiteľského dopytu. Súčasná ochota ľudí míňať preto pravdepodobne nebude schopná zvrátiť recesiu, ktorá Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou čaká.

Ďalšie dôležité správy

KK9 Londýn - Na snímke nová britská desaťlibrová bankovka vyrobená z polyméru 14. septembra 2017 v Londýne. Platidlo s vyobrazením spisovateľky Jane Austenovej prichádza po štvormesačnom období, počas ktorého neboli v Británii bankovky s vyobrazením ženy - s výnimkou kráľovnej Alžbety II. FOTO TASR/AP
One of the new British 10 pound notes is posed for photographs outside the Bank of England in the City of London, Thursday, Sept. 14, 2017. The new polymer note, released for circulation on Thursd
Neprehliadnite

Ruské peniaze „vyprané“ cez City of London skončili v Putinovej vojnovej truhlici