Ruská ekonomika v 2. štvrťroku 2022 medziročne klesla o 4 percentá. Ukázali v piatok predbežné údaje federálneho štatistického úradu Rosstat. Uplynulý 2. kvartál bol pritom prvým trojmesačným obdobím od začiatku toho, čo Moskva nazýva „špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Miernejší pokles, než sa očakávalo

Ruská ekonomika sa začala rútiť do recesie po tom, čo Moskva 24. februára vyslala svoje ozbrojené sily na Ukrajinu. Invázia vyvolala rozsiahle a bezprecedentné sankcie Západu vrátane zmrazenia ruských devízových rezerv držaných v zahraničí, zavedenia obmedzení v energetickom a finančnom sektore a odchodu mnohých západných spoločností z ruského trhu.

Rosstat neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti, ale podľa analytikov bol pokles spôsobený slabým dopytom spotrebiteľov a následkami sankcií.

„Údaje z júna naznačujú, že pokles v ruskej ekonomike dosiahol svoje dno, keďže situácia v niektorých odvetviach sa stabilizuje," povedal Sergej Konigin, ekonóm z investičnej banky Sinara.

Pokles hrubého domáceho produktu (HDP) v 2. štvrťroku nebol taký hlboký, ako sa očakávalo. Analytici v priemere predpovedali, že sa ruský HDP v období apríl - jún medziročne zníži až o 7 percent po náraste o 3,5 percenta v 1. štvrťroku.

Rozdiely v prognózach

Ruská centrálna banka očakávala, že HDP v 2. štvrťroku klesne o 4,3 percenta a v 3. štvrťroku odhaduje jeho pokles na 7 percent. Centrálna banka predpokladá, že ruská ekonomika sa začne zotavovať v druhej polovici nasledujúceho roka 2023.

Vzhľadom na veľmi nestabilné politické prostredie sa oficiálne prognózy hĺbky ruskej recesie líšia. Ministerstvo hospodárstva v apríli uviedlo, že HDP Ruska by mohol tento rok klesnúť o viac ako 12 percent po náraste o 4,7 percenta v roku 2021. To by bol jeho najväčší pokles od polovice 90. rokov minulého storočia.

Odvtedy sa však predpovede zmiernili. A tak zatiaľ čo v apríli centrálna banka predpovedala pokles HDP o 8 až 10 percent, minulý mesiac už revidovala tento odhad na 4 až 6 percent.

„Pokles HDP dosiahne svoje dno v prvej polovici roku 2023," uviedol v piatok podpredseda centrálnej banky Alexej Zabotkin s tým, že „ekonomika sa bude pohybovať smerom k novej dlhodobej rovnováhe".

Ďalšie dôležité správy

Predajný kútik Tchibo Nitra
Neprehliadnite

Nemecký predajca kávy a spotrebného tovaru Tchibo úplne ukončil aktivity v Rusku