Ruská banka financuje francúzskych nacionalistov

Marine Le Pen so svojím otcom Jean-Marie Le Penom, zakladateľom Národného frontu, v europarlamente v júni 2009. Zdroj: SITA/AP

Podľa Mediapartu celá záležitosť vyvoláva otázky o možnom zahraničnom vplyve na politický život Francúzska. PČRB má sídlo v Moskve a v ČR vlastní Európsko-ruskú banku. PČRB vznikla v roku 1996 ako spoločný projekt už zaniknutej Investičnej a poštovej banky (IPB) a ruskej banky Vozroždenije. Po krachu IPB a niekoľkých rokoch peripetií a zmien vlastníckych vzťahov je v súčasnosti úplne ovládaná ruskými majiteľmi.

FN, ktorý pripravuje na 29. novembra v Lyone celonárodný zjazd, získal pôžičku v septembri po intenzívnom lobovaní svojich vedúcich predstaviteľov v Moskve. Banka PČRB francúzskej strane, ktorej vplyv medzi francúzskymi voličmi v posledných rokoch rýchlo silnie, vyplatila už dva milióny eur, uviedol Mediapart.

Poskytnutie pôžičky francúzskemu Národnému frontu ruskou bankou prichádza v čase veľmi zhoršených vzťahov medzi EÚ a Ruskom na pozadí ukrajinskej krízy. EÚ zaviedla proti Moskve sankcie, ktoré sa týkajú piatich štátnych ruských bánk a 119 osôb, z ktorých jedna podľa zdrojov webu pomohla FN získať v Moskve pôžičku.

Le Penová povedal, že sa len nerada obrátila na zahraničné banky, ale že jej nič iné nezostávalo, pretože vo Francúzsku peniaze nedokázala zohnať. „Naša strana požiadala o pôžičky všetky francúzske banky, ale žiadna nesúhlasila,“ vysvetlila už predtým šéfka strany, ktorá vo Francúzsku vyhrala jarné voľby do europarlamentu a uspela aj v nedávnych komunálnych voľbách. FN vystupuje predovšetkým proti imigrantom a proti EÚ.

Získanie ruskej pôžičky je podľa Mediapartu výsledkom politického zbližovania FN s Ruskom, ktoré Le Penová začala ihneď po svojom nástupe na čelo strany v roku 2011. Vtedy povedala, že obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina. Odvtedy cestovala niekoľkokrát do Moskvy rokovať s rôznymi ruskými politikmi a v Paríži sa stretáva s ruským veľvyslancom vo Francúzsku. Vyslovuje sa za posilnenie vzťahov Francúzska a Ruska.

„Myslím si, že máme spoločné strategické záujmy i niektoré spoločné hodnoty, že sme európske krajiny. Mám pocit, že EÚ vedie voči Rusku studenú vojnu. Rusko je zobrazované s diabolskými črtami ako nejaká diktatúra a uzavretý štát. To však nezodpovedá skutočnosti. Mám bližšie k tomuto modelu ekonomického patriotizmu ako k modelu EÚ,“ povedala podľa webu vlani pri stretnutí s ruskými poslancami v Moskve Le Penová.