Ruská armáda na východe Ukrajiny zosilnela ofenzívu v snahe dobyť mesto Severodoneck, kde ovládli už niektoré predmestia. Podľa ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu ale ukrajinské jednotky opäť zničili niekoľko ruských tankov a obrnených vozidiel.

Možné útoky z Bieloruska

Kyjev začal viac naliehať na západné krajiny, aby Ukrajine dodali viac zbraní, najmä raketometov. Ukrajinský generálny štáb ráno tiež varoval, že trvá hrozba raketových útokov z územia Bieloruska.

„S použitím delostrelectva ruské jednotky pokračujú v útočných operáciách v oblasti mesta Severodoneck,“ oznámil ráno v pravidelnom hlásení generálny štáb ukrajinskej armády.

Ruská armáda opäť ostreľovala aj ukrajinské obranné pozície pri Bachmute a Soledare, tieto mestá sú na dôležitej ceste vedúcej na juhozápad.

Lôžka pre zranených

Ukrajinská armáda za uplynulý deň odrazila sedem útokov, zničila jeden ruský tank a šesť vojenských vozidiel. Ruská armáda podľa Kyjeva straty nahrádza staršou vojenskou technikou, najmä tankami T-62 či sovietskymi vozidlami BMP-1.

Podľa ukrajinského generálneho štábu úrady na okupovanom Kryme tiež nariadili zastaviť prijímanie neakútnych ošetrení civilistov v nemocniciach, aby sa uvoľnili lôžka pre zranených. Intenzívne tiež zháňajú darcov krvi.

Ďalšie dodávky zbraní

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer v pravidelnom príhovore k národu uviedol, že v budúcom týždni očakáva "dobré správy" ohľadom dodávok zbraní od západných krajín.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov podľa agentúry Reuters uviedol, že na ceste sú napríklad protilodné strely Harpoon od Dánska a samohybné húfnice z USA.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Neprehliadnite

Dodávky zbraní? Očakávam dobré správy budúci týždeň, povedal Zelenskyj