Kroky Ruska a jeho agresia proti Ukrajine nám pripomínajú, aké nebezpečné sú závislosti na nedemokratických režimoch. V stredu to počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Bukurešti uviedol šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer. 

Nesmieme vytvárať nové škodlivé závislosti

„Ruská agresia proti Ukrajine nám nastavuje zrkadlo. Dostali sme bolestivú, ale potrebnú lekciu," povedal Káčer. Rôzne hybridné hrozby podľa neho jasne ukázali nebezpečenstvo závislosti na krajinách, s ktorými nemáme rovnaké hodnoty a videnie sveta.

„Je preto našou povinnosťou čo najviac diverzifikovať vzťahy v ekonomike, energetike, kritických technológiách a ďalších oblastiach citlivých pre našu bezpečnosť," zdôraznil s tým, že nesmieme opakovať chyby a vytvárať nové škodlivé závislosti.

Ministri sa počas druhého dňa rokovaní venovali témam posilňovania odolnosti, energetickej bezpečnosti, ochrane kritickej infraštruktúry a dodávateľských reťazcov, ako aj výzvam, ktoré pre NATO predstavuje Čína.

Ruská agresia nás neodstraší

Na zasadnutie bolo pozvané aj Gruzínsko, Moldavsko a Bosnu. Ministri sa zhodli, že aj týmto najzraniteľnejším partnerom v susedstve Severoatlantickej aliancie je potrebné pomôcť s budovaním odolnosti.

„Je dôležité ukázať Moskve, že jej agresia nás od spolupráce s partnermi neodstraší, ale že ju, naopak, budeme posilňovať. Slovensko je dlhodobým podporovateľom všetkých troch štátov a v tejto podpore a pomoci chceme vytrvať," dodal Káčer.

V Bukurešti sa stretol aj s rumunským partnerom Bogdanom Aurescom. Na schôdzke ocenil rumunskú pomoc Ukrajine a potvrdil podporu vstupu Rumunska do schengenského priestoru a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Na prvom bilaterálnom stretnutí s tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušoglom Káčer zdôraznil, že Turecko je dôležitým partnerom a spojencom Slovenska v regióne.

Ocenil tiež podporu Ankary pre nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny a jej úlohu pri sprostredkovaní dohôd o vývoze obilia cez Čierne more i pri výmene ukrajinských a ruských vojnových zajatcov.

Ďalšie dôležité správy

KK29 Bukurešť - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer (vpravo) počas stretnutia v rámci dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022. FOTO TASR/AP
U.S. Secretary of State Antony Blinken, left, meets Slovakia's Foreign Minister Rastislav Kacer, right in Bucharest, Romania, Tuesday, Nov. 29, 2022. Blinken attends the meeting of N
Neprehliadnite

Rastislav Káčer a Antony Blinken potvrdili strategické partnerstvo SR a USA