Bohatí Rusi utekajú pred dopadmi západných sankcií uvalených kvôli invázii na Ukrajinu aj do Spojených arabských emirátov, kde prudko stúpol záujem ruských kupcov o nehnuteľnosti. Nápor zo strany ruských podnikateľov hlásia aj agentúry, ktoré pomáhajú s presunom firiem. Napísal o tom server BBC, podľa ktorého za prvé tri mesiace tohto roku stúpol predaj realít ruským kupcom o 67 percent.

Rusi opustili rodnú krajinu

Odhaduje sa, že po vpáde na Ukrajinu opustili Rusko stovky tisíc ľudí, presné údaje však nie sú k dispozícii. Jedným z miest, kam bohatší Rusi mieria, sú aj Spojené arabské emiráty, ktoré sa nepridali k sankciám kvôli invázii a nevystupujú kriticky voči Moskve.

„Odvtedy, čo začala vojna, dostávame od Rusov päťkrát viac dopytov. Majú obavy z blížiaceho sa ekonomického kolapsu. Preto sa sťahujú sem, aby zabezpečili svoje imanie," povedal George Hojeige, šéf agentúry Virtuzone, ktorá v Dubaji pomáha klientom s presunom. podnikania.

O tom, že sa do SAE Rusi sťahujú vo veľkom, vypovedá aj mnohonásobne vyšší záujem o nehnuteľnosti, najmä tie luxusné. Napríklad realitná spoločnosť Betterhomes, ktorá pôsobí v Dubaji, uvádza, že za prvé tri mesiace tohto roku sa počet nehnuteľností predaných Rusom zvýšil o dve tretiny.

Potreba uspokojiť trh

Zástupcovia ďalšej z realitných firiem, Modern Living, novinárom z BBC povedali, že museli najať väčšie množstvo rusky hovoriacich realitných agentov, aby dokázali uspokojiť dopyt. „Rusi, ktorí prichádzajú, nenakupujú len kvôli investícii, pozerajú sa na Dubaj ako na druhý domov," povedal šéf firmy Thiago Caldas.

Spojené arabské emiráty sú jednou z mála krajín, ktoré Rusko za jeho počínanie na Ukrajine nekritizovali. Keď vo februári Bezpečnostná rada OSN hlasovala o návrhu rezolúcie, ktorá inváziu na Ukrajinu odsudzovala, tak ju Rusko vetovalo a Spojené arabské emiráty boli spoločne s Čínou a Indiou jedinými krajinami, ktoré sa zdržali hlasovania.

Ďalšie dôležité správy

Ruský podnikateľ a majiteľ cyklistického tímu Tinkoff Oleg Tiňkov
Neprehliadnite

Ruský miliardár tvrdí, že pre kritiku invázie musel lacno predať podiel v banke