Zástupcovia Ruska a Ukrajiny rokovali v Spojených arabských emirátoch o ďalšej možnej výmene zajatcov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, podľa ktorej sa schôdzka uskutočnila minulý týždeň.

Pokrok nie je známy

Reuters sa vo svojej správe odvoláva na tri nemenované zdroje informované o schôdzke, ktorú sprostredkovala vláda SAE. Nie je jasné, či sa na stretnutí podarilo dosiahnuť nejaký pokrok.

Rokovanie ruských a ukrajinských vyjednávačov sa malo uskutočniť 17. novembra v metropole SAE Abú Zabí. Akákoľvek ďalšia výmena zajatcov však bude podľa zdrojov agentúry Reuters závisieť od dohody o obnovení vývozu ruského amoniaku, ktorý sa využíva na výrobu priemyselných hnojív.

Na schôdzke v Abú Zabí neboli prítomní zástupcovia OSN, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v súčasnej dohode o vývoze obilia a poľnohospodárskych produktov z ukrajinských čiernomorských prístavov.

Súčasť väčších rokovaní

Podľa zdrojov agentúry Reuters, ktoré si neželali byť vzhľadom na citlivosť celej záležitosti menované, by v rámci možnej výmeny mohlo byť prepustené väčšie množstvo zajatcov.

Ukrajinský veľvyslanec v Turecku Vasyľ Bodnar pre Reuters potvrdil, že otázka výmeny zajatcov je súčasťou rokovaní o obnovení vývozu amoniaku z Ruska. Správu o konaní schôdzky v Abú Zabí však nepotvrdil. Bezprostredne ju nekomentovali Rusko, Ukrajina ani SAE.

Ministerstvo zahraničných vecí SAE uviedlo len to, že sa zasadzuje o to, aby zostali otvorené komunikačné kanály, a podporuje diplomatické snahy zamerané na ukončenie vojny na Ukrajine.

Rusko ani Ukrajina zverejňujú len málo informácií o priamych rokovaniach zástupcov oboch krajín. Od februárového začiatku invázie na Ukrajinu Moskva a Kyjev uskutočnili už viacero výmen vojnových zajatcov.

Ďalšie dôležité správy

WA 41 Charkov - Príslušníci ukrajinskej Národnej gardy ostreľujú ruské pozície z protilietadlového dela v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny v piatok 11. novembra 2022. FOTO TASR/AP

Ukrainian National guard soldiers fire at Russian positions from an anti-aircraft gun in Kharkiv region, Ukraine, Friday, Nov. 11, 2022. Russia relinquished its final foothold in a major city in southern Ukraine on Friday, allowing Ukrainian forces to move cautiously toward reclaiming the country's only R
Neprehliadnite

Vo vojne boli mučení ukrajinskí i ruskí zajatci, hovoria vyšetrovatelia OSN