Ruský plynárenský gigant Gazprom čelí obvineniu zo zámerného spaľovania plynu, ktorý má smerovať do Nemecka. Na kompresorovej stanici neďaleko Petrohradu bol totiž vidieť obrovský plameň, informoval v piatok denník New York Post.

Kompresorová stanica Portovaja pri Petrohrade je východiskovým bodom plynovodu Nord Stream 1, kde sa ruský zemný plyn stláča do potrubia smerujúceho cez Baltské more do mesta Lubmin v Nemecku.

Fínsky spravodajský portál Yle zverejnil fotografie obrovského plameňa šľahajúceho zo stanice Portovaja. Bolo ho možné vidieť aj z Fínska.

Plameň bol údajne prvýkrát spozorovaný 17. júna - len tri dni po tom, ako sa toky plynu znížili o 40 percent a neskôr o tretinu.

Zatiaľ čo pravosť fotografií sa ešte musí overiť, údaje amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odhalili, že na stanici Portovaja boli nepretržite pozorované väčšie plamene, odkedy boli prvýkrát prerušené dodávky plynu do Nemecka.

Hoci Rusko čelí teraz obvineniu z úmyselného spaľovania plynu, tiež je možné, že príčinou môžu byť technické problémy alebo porucha, píše New York Post.

A hoci Gazprom tvrdí, že nemôže posielať zvyčajné objemy plynu do Nemecka pre problémy s plynovodnou infraštruktúrou, podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza nie je dôvod na zdržanie, pretože plynová turbína, ktorá bola v oprave, je už plne funkčná a pripravená na odoslanie späť do Ruska.

Turbína bola servisovaná v Kanade a Gazprom tvrdil, že to v dôsledku sankcií trvalo dlhšie, ako sa očakávalo.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustračnej snímke logo spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel.
Neprehliadnite

Ruský Gazprom pokračuje v krátení dodávok plynu, zasiahnuté je aj Slovensko