Ruskí propagandisti naďalej šíria falošné správy o moderných samohybných delách, ktoré ukrajinská armáda dostáva od svojich západných partnerov, píše ukrajinský portál Defence Express.

CAESAR

Portál už skôr upozorňoval na to, že ďalšou „obeťou“ ruských propagandistov boli francúzske samohybné húfnice CAESAR, ktorých „sa zmocnili“ Rusi a odovzdali na štúdium spoločnosti Uralvagonzavod. Túto správu však vyvrátil generálny štáb francúzskych ozbrojených síl.

Potom Rusi „kúpili" ďalšie dve samohybné zbrane za 120-tisíc dolárov, čo zas vyvrátilo Centrum pre boj proti dezinformáciám.

PzH 2000

Najnovšie sa ruskí propagandisti zamerali na nemeckú samohybnú húfnicu PzH 2000. Tvrdia, že ruskí vojaci vyradili z boja PzH 2000 ukoristeným nemeckým granátometom. A že teraz študujú tento „jeden z najdrahších“ delostreleckých systémov.

Propagandisti sa neodvolávajú na vlastné zdroje (napríklad armádu), ale na informácie z nemeckého denníka Bild. Avšak žiadny článok o „ukoristených“ samohybných húfniciach PzH 2000 v denníku Bild neexistuje.

Okrem toho Rusi neposkytli žiadne fotografie ani video ako dôkaz o tom, že táto húfnica skončila v rukách ruskej armády.

Takže ide zrejme o ďalšiu falošnú správu ruských propagandistov, ktorí chcú vytvoriť obraz, že Moskva „pozná všetky tajomstvá“ cudzích zbraní, dodal Defence Express.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 archív Munster - Na archívnej snímke z 15. júna 2009 samohybná húfnica typu Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) strieľa vo vojenskom výcvikovom priestore v Munsteri.Nemecko dodá Ukrajine sedem samohybných húfnic typu Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). V piatok 6. mája 2022 to v Sliači potvrdila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová pred rokovaním so slovenským rezortným partnerom Jaroslavom Naďom. FOTO TASR/DPA


ARCHIV - 15.06.2009, Niedersachsen, Munster: Eine Panzerhaubitze 2000 der
Neprehliadnite

Nemecko sa chystá poskytnúť Ukrajine ďalšie húfnice