Ruské médiá napísali, že spoločnosť RSK MiG získala na obsluhu stíhačiek od slovenskej armády nové zakázky. Ich hodnotu nespresnili.

Viaceré weby citujú z vyhlásenia Sergeja Korotkova z RSK MiG: “Ruská korporácia sa bude zaoberať popredajným servisom lietadiel vojenských vzdušných síl Slovenska. Dohoda o tom bola podpísaná v rámci aviasalonu MAKS 2013.” Ten sa konal od 27. augusta do 1. septembra v Moskve.

Správu vydala ruská štátna agentúra Interfax, informovalo o tom aj ďalších minimálne 23 ruských zdrojov. Celoruský týždenník Vojenskopriemyselný kuriér si v titulku síce pomýlil Slovensko s Chorvátskom, v článku už opisuje podrobnosti okolo slovenských MiG 29 a cituje ministra obrany Martina Glváča, ktorý nedávno uviedol, že stíhačky sú v zlom stave. RSK MiG má podľa týždenníka opraviť palubné rádiolokačné stanice a trup stíhačiek.

Spoločnosť RSK MiG na otázky TRENDU neodpovedala. Ministerstvo obrany tvrdí, že na Aviasalone nemalo zástupcu, a teda nemohlo podpísať žiadnu zmluvu.

Slovensko má dvanásť stíhačiek MiG 29. Ich servis má na starosti práve spoločnosť RSK MiG. Na Slovensku ju zastupuje zbrojárska firma Willing, ktorá patrila Miroslavovi Výbohovi, podnikateľovi, ktorý je často spájaný so stranou Smer. 

M. Glváč začiatkom septembra tvrdil, že za bývalej vlády dochádzalo ku “kanibalizácii stíhačiek.” Náhradné diely sa podľa neho nevozili z Ruska, ale rozoberali sa existujúce lietadlá. Situáciu chcel riešiť s vedením RSK MiG, ktoré by malo prísť do Bratislavy v piatok tento týždeň.

Od Slovenska mala ruská spoločnosť dostať za údržbu stíhačiek od roku 2011 do 2016 najviac 88 miliónov eur. Opravu MiG mali na starosti aj predtým. Okrem ruského výrobcu na lietadlách zarába aj Willing. Za posledné roky zinkasoval Willing podľa informácií z ministerstva na takzvaných kontrolno-obnovovacích prácach na Migoch viac než štyri milióny eur.

Rusi píšu o nových kontraktoch na slovenské MiG 29

Lietadlo Mig 29 v priestoroch Zmiešaného krídla Otta Smika VzS OS SR Zdroj: SITA