V Moskve stále viac viazne zásobovanie liečebnými preparátmi proti rakovine a niektorí pacienti už svoje lieky nedostávajú dlhšie ako dva mesiace. Príčinou je podľa denníka Kommersant okrem nepružnej byrokracie nedostatok prostriedkov na nákup nákladných zahraničných liekov. Rusko je postihnuté dlhotrvajúcou finančnou krízou, spôsobenou pádom cien ropy a zemného plynu a západnými sankciami. Vláda vyhlásila program náhrady dovozových produktov domácou výrobou. V prípade onkologických preparátov ale táto metóda nefunguje.

V roku 2015 sa v Slovenskej republike k mobilnému širokopásmovému internetu prostredníctvom svojho mobilného telefónu alebo iného prístupového zariadenia aktívne pripojilo 3,69 milióna užívateľov, čo sú takmer dve tretiny obyvateľov SR. Počet aktívnych užívateľov mobilného širokopásmového internetu narástol o 250-tisíc. Vyplýva to z údajov, ktoré mobilní operátori O2 Slovakia, Orange Slovensko, Slovak Telekom a SWAN poskytli Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).

Maďarská vláda a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) sa dohodli na tom, že kúpia po 15 percent dcérskej spoločnosti Erste Group Bank v Maďarsku za celkovú cenu 77,78 miliardy forintov (249 miliónov eur). „Pred dokončením transakcie Erste Group posilní kapitál Erste Bank Hungary s cieľom udržateľne jej umožniť poskytovať dodatočné úvery maďarskej ekonomike," uviedli strany transakcie vo vyhlásení, ktoré zverejnili v pondelok. Nespresnili však sumu, o ktorú sa kapitál zvýši.

Poslanci chorvátskeho parlamentu schválili v pondelok jeho rozpustenie a otvorili tak cestu predčasným voľbám po tom, ako minulý týždeň vyjadrili nedôveru vláde. Za rozpustenie hlasovalo 137 poslancov, proti dvaja a jeden sa zdržal hlasovania. Parlament sa rozpustil k 15. júlu a predčasné voľby by mohli byť začiatkom septembra.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy Ineko predpokladá, že pri aktuálnych diaľničných tendroch hrozí predraženie o vyše sto miliónov eur. NDS si podľa inštitútu dala predložiť ponuky uchádzačov na tri najväčšie stavby diaľnic D1 a D3 za ostatné roky v rozmedzí dvoch týždňov. „Obmedzila tým súťaž a hrozí, že dve zo stavieb výrazne preplatí. O sumu, za akú by sa dalo opraviť napríklad päťsto kilometrov ciest I. triedy. NDS v súčasnosti vyhodnocuje cenové ponuky uchádzačov o zákazky na tri veľké diaľničné stavby," informoval analytik Ineko Ján Kovalčík. Vôbec prvýkrát sa podľa neho stalo, že väčšina uchádzačov si zapýtala ceny nad úrovňou predpokladanej hodnoty zákazky na základe štátnej expertízy.

Pätica poslancov Národnej rady SR za stranu Sieť, ktorá sa postavila proti straníckemu predsedovi Radoslavovi Procházkovi, chce, aby sa snem strany konal čo najskôr. Ako protikandidátku R. Procházku na post predsedu plánujú navrhnúť Katarínu Cséfalvayovú. „Bola by to dobrá kandidátka,“ povedal Andrej Hrnčiar, ktorého R. Procházka v piatok odvolal z funkcie prvého podpredsedu Siete. Zvolanie snemu má v rukách Radoslav Procházka. Pôvodný termín bol začiatok septembra. Pätica poslancov chce naďalej podporovať vládnu koalíciu. Svoje zastúpenie chce mať aj v Koaličnej rade. „Je nutné, aby tam niekto bol aj za nás,“ povedal A. Hrnčiar. R. Procházka v Koaličnej rade bude už zastupovať len seba a Alenu Bašistovú, ktorá ho podržala.

Rusi nedostávajú životne dôležité lieky na rakovinu

Katarína Cséfalvayová Zdroj: SITA

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter plánuje sprísniť podmienky práce na dohodu pre dlhodobo evidovaných nezamestnaných. „Je nelogické, aby dohodár, ktorý vo firme robí na dohodu a keď príde výberové konanie vzhľadom na to, že firma potrebuje stálych zamestnancov, vo výberovom konaní neuspeje," upozornil na tlačovej besede. Evidovaný nezamestnaný pritom môže pracovať na dohodu so zárobkom do 148 eur mesačne. Takto si podľa ministra privyrába vyše 30 tisíc nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradu práce vyše jeden rok. "Za tým môže byť čierna práca, obávam sa, že v hlavnej miere čierna práca," povedal minister.

Slovensko v posledných aukciách štátnych dlhopisov pred dvojmesačnými aukčnými prázdninami predalo cenné papiere za takmer 430 mil. eur. Investorom pritom v pondelok ponúkalo dlhopisy splatné v novembri 2023 a taktiež cenné papiere splatné v januári 2027.

Zástupcovia petičného výboru za dostavbu križovatky Triblavina podľa platného stavebného povolenia z roku 2013 sa v pondelok obrátili na Krajskú prokuratúru Bratislava. V prvom podaní žiadajú prokurátora preskúmať zákonnosť postupu pri vydávaní stanoviska, vrátane jeho súladu, k dokumentácii na stavebné povolenie na stavbu diaľnice D1 Bratislava - Senec zo 16. februára tohto roka vydanom Úradom BSK. Ten rozhodol, že zmena stavby križovatky bez plánovaných súbežných obslužných komunikácií je v súlade s územným plánom kraja. Podľa uznesenia krajského zastupiteľstva je však predložené riešenie v rozpore s platným územným plánom BSK, s návrhom nesúhlasí a žiada investora (NDS), aby postupoval v súlade s platným územným plánom.

Skupina HB Reavis a realitný fond HB Reavis CE REIF spoločne predali za 79 miliónov eur portfólio štyroch logistických centier v Českej republike a na Slovensku. Novým vlastníkom logistických centier sa stala spoločnosť Macquarie Infrastructure and Real Assets, ktorá je súčasťou skupiny Macquarie. "Tento predaj odráža naše strategické rozhodnutie zamerať svoje developerské aktivity výlučne na európske kancelárske a maloobchodné projekty,“ informovala spoločnosť HB Reavis.

Rusi nedostávajú životne dôležité lieky na rakovinu

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.