Ukrajinská farmárska spoločnosť HarvEast oznámila, že Rusko ukradlo z jej fariem vo východných okupovaných oblastiach až 200-tisíc ton úrody.

Agentúra Bloomberg pripomenula, že Ukrajina opakovane obviňuje Rusko z krádeže obilia v okupovaných oblastiach a exportuje ho. Tvrdí, že Moskva vyexpedovala už pol milióna ton ukradnutých potravín. Rusko ale tieto tvrdenia vytrvalo popiera.

Spoločnosť HarvEast, ktorá bola pred vojnou desiatym najväčším vlastníkom pôdy na Ukrajine, uviedla, že 50-tisíc ton úrody jej odobrali zo skladov ruské nákladné autá, ktoré potom smerovali do Ruska. Z jej polí, ktoré už nekontroluje, zozbierali ďalších 150-tisíc ton.

Abnormálne vysoké množstvá zásielok potravín z Ruskom okupovaného polostrova Krym naznačujú, že sa odtiaľ vyváža ukradnuté ukrajinské obilie, uvádzajú analytici.

Firma HarvEast, ktorá je súčasťou holdingu SCM ukrajinského magnáta Rinata Achmetova, tvrdí, že v dôsledku ruskej okupácie stratila približne dve tretiny svojej pôdy.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Konstanca - Nákladné vozidlá naložené obilím čakajú v rade v manipulačnom a skladovacom zariadení spoločnosti Comvex v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
Trucks loaded with grain wait in line at the
Neprehliadnite

Takto Rusi pašujú ukrajinské obilie, odhalila investigatíva Wall Street Journal