Ruská kozmická agentúra Roskosmos [partner americkej vesmírnej agentúry NASA] vo vyhlásení uviedla, že v súlade s nariadením ruskej vlády pozastavuje činnosť staníc, ktorá nie je zmluvne povolená. Takým je podľa Roskosmosu napríklad vojenské využitie. Funkčnosť navigácie GPS v Rusku nie je ohrozená, uviedla podľa českého portálu ruská agentúra Interfax.

Osud seizmologických staníc, ktorých činnosť Rusko začalo filtrovať, nie je jasný. Ruské ani americké úrady doteraz nespresnili, akým spôsobom je činnosť týchto zariadení obmedzená. Moskva predtým uviedla, že po odstavení stanice úplne odstráni. S demontážou by sa podľa agentúry ITAR-TASS mohlo začať v októbri.

Moskva začiatkom mája pohrozila, že vypne americké stanice GPS v Rusku, ak Washington neumožní rozmiestnenie pozemných staníc ruského navigačného systému Glonass na území USA. O odpojení staníc GPS hovoril napríklad ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý má na starosti kozmický program. Portál Nextgov.com už vtedy upozornil, že USA žiadne stanice GPS v Rusku nemajú a že Rogozin si pletie tieto objekty so stanicami sledujúcimi geologickou činnosť planéty. Stanice, ktoré sú súčasťou siete CORS, síce údaje GPS využívajú, pre činnosť amerického navigačného systému však nie sú dôležité.

Blokované stanice sú rozmiestené v Kalužskej a Sverdlovskej oblasti, v Krasnojarskom kraji, v mestách Irkutsk, Jakutsk, Magadan a Petropavlovsk-Kamčatskij a na juhu ostrova Sachalin, informoval web Českej televízie.

Pozemné stanice GPS, ktoré zvyšujú presnosť systému, síce skutočne existujú, ale v Rusku nie sú rozmiestnené. USA celosvetovo prevádzkujú celkovo 12 riadiacich kontrolných staníc GPS a 16 sledovacích staníc, poznamenal Nextgov.com.

Ruské vyhlásenia o odpojení amerických staníc sú podľa portálu ceskatelevize.cz  reakciou na americké sankcie, ktoré USA spolu s EÚ a ďalšími západnými krajinami uvalili na Moskvu za ruský postoj ku kríze na Ukrajine. Rogozin v tejto súvislosti napríklad povedal, že Rusko nepredĺži ani využívanie Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS po roku 2020, ako žiadali USA.