Rusi chcú na Slovensku kupovať nehnuteľnosti, no bráni im v tom legislatíva

Oleg Kazankov

Prečo majú občania Ruska záujem práve o Slovensko?

V prvom rade ide o jazyk. Vy ste sa niekedy povinne učili ruský jazyk. Rus sa lepšie dorozumie na Slovensku ako v Maďarsku alebo v Rakúsku. Ďalšia výhoda Slovenska je postoj k utečencom. Premiér Róbert Fico radikálne odmieta utečencov, žiadnych neprijímate, a to o Rakúsku nemôžeme povedať. Tam ich je veľmi veľa.

Slovensku sa ekonomicky darí, sú tu oproti Moskve alebo Petrohradu lacnejšie nehnuteľnosti a aj služby. Takzvané ekonomické a politické problémy na Slovensku sú o ničom, keď ich porovnáme s problémami Ruska. Preto je Slovensko v poslednom čase pre Rusov veľmi zaujímavé.

Aká je hlavná prekážka, ak chce Rus kúpiť nehnuteľnosť?

Každá Slovenská realitná kancelária alebo developer sníva o zákazníkoch z Ruska, ale málokomu sa podarí predať byt, dom či penzión Rusom. Slovenské zákony neumožňujú občanovi Ruska nepretržite žiť v kúpenej nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosť poskytne len právo získať multivízum na dva roky. Vízum umožňuje ruskému občanovi zdržiavať sa na Slovensku a v Európskej únii len 90 dní v priebehu pol roka. Potom musí Slovensko opustiť na 90 dní a vrátiť sa do Ruska. Po tomto procese sa opäť môže na 90 dní vrátiť na Slovensko. Aby mohol žiť vo svojej nehnuteľnosti bez prestávky, musí Rus získať prechodný pobyt na Slovensku. A pre jeho získanie potrebuje mať eseročku alebo živnosť.

Aké typy ľudí majú záujem o kúpu nehnuteľností na Slovensku?

Existujú štyri skupiny Rusov, ktoré na Slovensku kupujú nehnuteľnosti. Prví zakladajú s.r.o. alebo živnosti, pretože bez toho nemajú možnosť ani získať prechodný pobyt.

Druhá skupina je dosť veľká. Zameriava sa hlavne na drahé byty alebo domy. Nie preto, aby tu mohli bývať, ale preto, aby tu mali rezervačný bod. Stačí im dvojročné vízum, prídu na Slovensko, zaobstarajú si autá a cestujú po Európe, ale potom sa vrátia. Táto skupina Rusov si potrpí na súkromie, takže žiadne menovky na schránkach ani nikde inde nemôžu byť zverejnené. Chcú, aby ich byty boli na vyšších poschodiach v luxusných komplexoch ako Eurovea alebo River park. Cítia sa tam bezpečne a majú pokoj oproti Moskve, kde je život hektickejší a oveľa rušnejší.

Tretia skupina je taká čierna. Už skôr si kúpili byty alebo domy, no nežijú v nich. Tieto nehnuteľnosti sú po celom Slovensku, odhadom ich je okolo tisíc. Nie že by v nich nechceli žiť, ale nemôžu. Na to, aby tu mohli žiť, potrebujú mať firmu, ziskovú firmu. Neplatia za energie, dane z nehnuteľnosti a všeobecne sú dané domy a byty zanedbané. Plus mestá a obce prichádzajú o svoje príjmy.

Štvrtá skupina sú Rusi, ktorí majú fiktívne firmy alebo živnosti. Nemajú záujem o kúpu nehnuteľností, no chcú mať prechodný pobyt, aby mohli cestovať po Európe.

Aké podmienky musia občania Ruskej federácie splniť na to, aby mohli získať prechodný pobyt?

Získajú ho, len ak majú ziskovú firmu už po prvom roku. Musí mať po zdanení zisk minimálne 60-násobku životného minima. To vychádza na niečo menej ako dvanásťtisíc eur. Jednoducho povedané, ruský vlastník nehnuteľnosti musí sám zaplatiť svojej firme peniaze, aby mala zisk a z toho ešte zaplatí daň. To znamená, že zo zisku okolo pätnásť a pol tisíca eur zaplatí približne tri a pol tisíca eur daň, aj keď žiaden zisk nemá.

Ja som občan Slovenskej republiky a keď som si založil firmu, tak som nemal v prvých rokoch zisk, ale tu podľa zákona musí mať žiadateľ o prechodný pobyt zisk ihneď. Ak cudzinec nepozná jazyk a ani zákony, nie je možné, aby sa hneď vo všetkom vedel orientovať. Podmienku byť ziskovým už v prvom roku považujem za diskrimináciu ruských podnikateľov, ktorí chcú žiť a podnikať na Slovensku.

Čo by sa podľa vás malo zmeniť?

Rusi sa väčšinou zameriavajú na Bratislavu, Tatry a Piešťany. Slovensko je na tom ekonomicky veľmi dobre, ale nie sú tu vytvorené podmienky na to, aby tu mohli Rusi kupovať drahé nehnuteľnosti, o ktoré majú záujem.

Ak by fungovalo niečo také ako v Maďarsku, daň z kúpy nehnuteľnosti, ktorá je tam vo výške štyroch percent, bolo by to oveľa lepšie ako zakladať firmu. Alebo nech zaplatia paušálnu daň pri kúpe nehnuteľnosti, napríklad 10- alebo 20-tísic eur a získajú prechodný pobyt. To je tiež riešenie.

Viete, aký majú postoj Slováci k tomu, aby mohli Rusi kupovať na Slovensku nehnuteľnosti?

Všetci to chcú!

Určite?

Tak skôr o tom snívajú, pretože Slovákom je ťažko predať drahé nehnuteľnosti, ale Rusi na to majú. Oni nepotrebujú hypotéku – ani by ju tu nedostali, lebo na hypotéku musia mať trvalý pobyt na Slovensku. Rusi platia v hotovosti, majú svoje úspory, robia biznis v Rusku a tu chcú investovať svoje peniaze. Ak dám inzerát, že hľadám nehnuteľnosť pre Rusov, tak mám okamžite množstvo ponúk. Myslím si, že Slovákom nevadí, ak si tu Rusi kupujú nehnuteľnosti a míňajú tu svoje peniaze.

Majú záujem o novostavby alebo aj staršie byty?

Jednoznačne novostavby.

Aké majú požiadavky na byt?

Chcú novostavbu. Chcú aby parkovanie bolo v podzemných garážach. Byt v žiadnom prípade nie na prízemí alebo na prvom poschodí, proste v Rusku je taký zvyk. Autá chcú mať tí, ktorí majú prechodné pobyty, ale aj tí, ktorí majú firmy, pretože bez auta je život nemysliteľný. Pravdaže, najprv sa pýtajú na staré mesto, ale tam je málo novostavieb. Pri Eurovei teraz postavili výškové budovy, ale tam nechcú žiť. Radšej niekde v uzavretej štvrti v kľude, kde sú aj supermarkety. Je to dosť náročné.

Rusi chcú na Slovensku kupovať nehnuteľnosti, no bráni im v tom legislatíva

Oleg Kazankov Zdroj: Peter Matiaš

Keď si vasi klienti hľadajú nehnuteľnosť, plánujú sa sťahovať aj s rodinou na Slovensko, alebo je to len za účelom investície?

Väčšina by tu chcela žiť, ale biznis, z ktorého plynú peniaze, majú rozbehnutý v Rusku. Tu nebudú mať ziskový biznis, takže chcú normálne pracovať tam a do Bratislavy presťahovať rodičov a deti, ktoré by sa tu vzdelávali. Pracovať budú v Rusku a tu ich budú navštevovať. Niektorí sa sem aj prisťahujú, no v nových podmienkach je oveľa ťažšie začať žiť.

Nejde len o špekuláciu? Kúpiť nehnuteľnosť, nestarať sa o ňu a o pár rokov ju predať so ziskom?

Národná banka Slovenska vydala tabuľku, kde je napísané, že ceny nehnuteľností rastú, najviac v Bratislave. Teraz keď chcete kúpiť novostavbu, tak väčšinou ju kupujete na papieri, ešte nie je ani vydané stavebné povolenie, a už sa predáva. Ja predpokladám, že najbližšie roky sa Bratislava rýchlo rozrastie o všelijaké projekty a o najbližšie tri až štyri roky už nebude mať 500-tisíc, ale 700- až 800-tisíc obyvateľov.

Svojim klientom tiež hovorím, že ceny nehnuteľností rastú, takže možno kúpiť teraz a potom drahšie predať. Na Slovensku nepadajú ceny. Ceny budú len rásť. Prestížne byty v River parku teraz ich majitelia predávajú drahšie ako ich kúpili.

Zakladajú si vaši klienti na Slovensku radšej živnosť alebo firmu?

Živnostník má problém, ručí celým svojím majetkom, ale firma len svojím základným imaním. Môže sa stať, že ak má živnosť a skrachuje, tak mu zoberú celý byt, ale ak má firmu, tak len päťtisíc eur. Rusi to chápu, nechcú riskovať, kupujú byty za svoje celoživotné úspory, tak radšej si zvolia eseročku. No čo má štát z toho, že si Rus kúpi byt za stotisíc eur? Nič. Na Slovensku sa neplatí daň z kúpy nehnuteľnosti. Maďari to majú.

Aké opatrenia by ste navrhli pre kúpu nehnuteľnosti pre ľudí z krajín mimo Európskej únie?

V takom Španielsku alebo Portugalsku musí byť cena nehnuteľnosti 500-tisíc eur. V Bulharsku, Grécku a Litve 300-tisíc, plus mínus. Preto navrhujem dať najnižšiu hranicu na 300-tisíc eur, za ktorú kupujúci musí platiť daň alebo môže byť aj paušál. Ak kupuje nehnuteľnosť pod 300-tisíc eur, tak nech zaplatí nejakú paušálnu daň. Tieto peniaze by mali ísť určite obci alebo mestu, nie štátu.

Mestá sú strašne chudobné, aj Bratislava je teraz chudobná, nový primátor Ivo Nesrovnal ma toľko dobrých projektov, ale nemá peniaze. Všetci Rusi chcú žiť v Bratislave – osemdesiat percent. Ďalších 20 percent v kúpeľoch.

Ak by neplatili terajšie podmienky pre Rusov ohľadom zakladania firmy pre potreby prechodného pobytu, ale stačilo by zaplatiť paušál desaťtisíc eur pri kúpe nehnuteľnosti, koľko Rusov ročne by prišlo na Slovensko?

Podľa štatistík ročne odchádza z Ruska 1,5 milióna obyvateľov, aby získali prechodný pobyt v zahraničí. Ekonomická a sociálna neistota, korupcia a nátlak na biznis vyvolávajú u Rusov snahu čo najrýchlejšie uložiť našetrený kapitál do zahraničia. Investície do nehnuteľností v zahraničí sú teraz v Rusku mimoriadne populárne. Myslím, že ročne by to bolo na celom Slovensku aj dvetisíc Rusov. Bratislava by si zvolila kritérium, aby sem išli len bohatí Rusi, chudobných nepotrebujeme. Ročne by sa ich našlo okolo päťsto bohatých, ktorí by kupovali nehnuteľnosti nad 300-tisíc eur.

Na Slovensko by prišla predovšetkým inteligencia, neboli by to mafiáni, ale ľudia, čo majú peniaze. Škoda, že slovenský štát, samospráva a realitný sektor enormný záujem občanov Ruska o nehnuteľnosti na Slovensku nedokážu využiť vo svoj prospech.

Oleg Kazankov vyštudoval Fakultu žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite v Rusku. Presťahoval sa na Slovensko v roku 1986 za manželkou Slovenkou. Má slovenské štátne občianstvo. Vyše 20 rokov pracoval v zahraničnom obchode s Ruskom a krajinami SNŠ. Je riadnym členom Slovenskej spoločnosti prekladateľov odbornej literatúry. V súčasnosti poskytuje poradenské služby občanom Ruska a ruským firmám, ktoré vstupujú na slovenský trh. Vlastní firmu RUSKY SK, s.r.o., venuje sa predajom nehnuteľností Rusom, Ukrajincom a rusky hovoriacim kupujúcim z rôznych krajín sveta. Pomáha Rusom začať podnikanie a život na Slovensku.