Ruský bankový magnát Oleg Tiňkov tvrdí, že sa musí skrývať a pod tlakom vyhrážok Kremľa bol nútený predať svoj podiel v digitálnej banke, ktorú založil. Stalo sa tak krátko po tom, čo kritizoval vojnu na Ukrajine aj režim Vladimira Putina.

V rozhovore pre Financial Times potvrdil, že minulý týždeň predal svoj 35-percentný podiel v TCS Group, ktorá vlastní Tinkoff Bank. Kupujúcim je podľa neho firma napojená na jedného z najbohatších Rusov, miliardára pôsobiaceho v ruskom ťažobnom priemysle Vladimira Potanina. Toho média ktorého označujú za blízku osobu samotného prezidenta Putina.

Podľa Tiňkových slov šlo o „výpredaj“ a svoj podiel musel predať za približne tri percentá skutočnej hodnoty. Globálne depozitné certifikáty Tinkoff, kótované v Londýne, klesli zo 112 na 3,19 dolára. Ich vydávanie bolo v marci pozastavené.

Bojí sa o svoju bezpečnosť

O. Tiňkov sa údajne momentálne nachádza na neznámom mieste a najíma si bodyguardov. „Možno ma teraz Kremeľ zabije,“ poznamenal a pripomenul, že pred časom porazil leukémiu.

Ruský oligarcha je presvedčený, že Ukrajina vojnu proti Rusku vyhrá, pretože „dobro vždy víťazí nad zlom“. Vyhlásil, že táto vojna je „šialená“. V príspevku na Instagrame z 19. apríla nazval každého, kto konflikt podporil, „bláznom“.

„Zbohom Tinkoff Bank, zbohom Rusko,“ napísal. „V Rusku mi už nič nezostalo. A to je pre Rusko zlé. Bol som jedným z mála, ktorým sa podarilo napriek, a nie vďaka, režimu vybudovať z nuly štyri rôzne podniky!“

Tiňkov dodal, že je hrdý, pretože sa mu aj „v skorumpovanom a archaickom Rusku“ podarilo vybudovať „čestný, slobodný, americký typ podnikania“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa