Bývalú rumunskú ministerku pre cestovný ruch Elenu Udreovú odsúdil vo štvrtok najvyšší súd na šesť rokov väzenia za úplatkárstvo. Rozhodol tak vyše desaťročie od začiatku trestného stíhania. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Najvyšší súd v Bukurešti uznal Udreovú za vinnú z toho, že v roku 2011 nezákonne organizovala slávnostné boxerské podujatie za štátne peniaze, aby sa ešte pred kampaňou pred parlamentnými voľbami v roku 2012 viac spropagovala.

Súd potvrdil svoje vlastné rozhodnutie z roku 2018, ktoré zvrátil ústavný súd pre nezrovnalosť.

Udreová v roku 2018 ušla do Kostariky, ale Interpol ju vypátral a v roku 2019 ju vydali do Rumunska, kde odvtedy žila na slobode.

Odsúdená Udreová musí okrem iného zaplatiť škody spôsobené štátnej pokladnici vo výške 8,1 milióna lei (1,64 milióna eur).

Udreová, teraz 48-ročná, bola ministerkou v rokoch 2008 – 2012 vo vtedajšej konzervatívnej vláde premiéra Emila Boca. Je pokladaná za blízku a dôvernú priateľku bývalého konzervatívneho prezidenta Traiana Basesca (2004 – 2014).

Rumunský najvyšší súd nedávno vyhlásil, že Basescu bol pred pádom komunistického režimu zamestnancom komunistickej tajnej služby Securitate.

Ďalšie dôležité správy

JB 35 Aachen - Ocenený rumunský prezident Klaus Iohannis pózuje s Cenou Karola Veľkého počas slávnostného odovzdávania Ceny Karola Veľkého v korunovačnej sále mestskej radnice v nemeckom Aachene 2. októbra 2021. Rumunský prezident Klaus Iohannis si v sobotu v Aachene prevzal Cenu Karola Veľkého za rok 2020, ktorú toto nemecké mesto udeľuje od roku 1950 za zásluhy v oblasti európskej jednoty, súdržnosti a porozumenia. Informovali o tom agentúry AFP a DPA. Na slávnostnom odovzdávaní Ceny Karola Ve
Neprehliadnite

Konflikt na Ukrajine Rumunsko neohrozuje a ani jeden obyvateľ vlasti nemusí mať obavy