Podľa prieskumu sa štyri z piatich rumunských spoločností pripravujú na zvýšenie miezd, aby držali krok so špirálovito stúpajúcou infláciou, ktorá by mala tento rok prerásť na dvojciferné čísla.

Bloomberg informoval, že takmer polovica zamestnávateľov zvažuje zvýšenie miezd o viac ako 10 percent a niektorí hovoria aj o 25 percentách. Také sú zistenia prieskumu spoločností eJobs, najväčšej online náborovej platformy v balkánskom štáte. Prudký nárast miezd prichádza v čase, keď sa spoločnosti snažia obsadiť voľné pracovné miesta. Pracovná sila, ktorá je k dispozícii, sa totiž vracia na úroveň pred pandémiou.

Ak na začiatku pandémie bola stabilita zamestnávateľa hlavnou požiadavkou pre uchádzačov o zamestnanie, teraz je opäť na vrchole úroveň miezd.
Roxana Draghiciová

Tamojšia centrálna banka skonštatovala, že zamestnanosť by mohla byť rekordných päť miliónov z 19 miliónov obyvateľov Rumunska. „Očakávame rekordnú zamestnanosť v roku 2022 a tento trend je viditeľný od prvých mesiacov roka,“ uviedla e-mailom Roxana Draghiciová, vedúca predaja eJobs. „Ak na začiatku pandémie bola stabilita zamestnávateľa hlavnou požiadavkou pre uchádzačov o zamestnanie, teraz je opäť na vrchole úroveň miezd.“

Ďalšie dôležité správy

mzda
Neprehliadnite

Reálna mzda - spôsob, ako najlepšie porovnať aktuálnu infláciu a platy