Kurz ruského rubľa pokračoval v posilňovaní aj v utorok napriek čiastočnému zmierneniu kapitálových kontrol, pričom sa dostal oproti euru na nové sedemročné a v porovnaní s dolárom na nové štvorročné maximum. Ruskú menu ťahajú nahor exportné firmy, ktoré musia príjmy v zahraničnej mene previesť na ruble.

Ako uviedla agentúra Reuters, v utorok kurz rubľa oproti doláru krátkodobo posilnil o 2,5 percenta a dostal sa na 56,36 rubľa za dolár. To bola najvyššia hodnota od marca 2018. Ešte výraznejší posun urobila ruská mena oproti euru, keď v porovnaní s pondelkom (23. 5.) posilnila o tri percentá na 58,24 rubľa za euro. To bol nový najvyšší kurz rubľa oproti európskej mene od júna 2015.

Od začiatku roka sa kurz ruskej meny posilnil oproti doláru už zhruba o 30 percent, čo z rubľa robí tento rok najúspešnejšiu menu na svete. Podľa analytikov k výraznému rastu kurzu prispieva koniec mesiaca a očakávané dane od energetických firiem, ako aj konverzia platieb za vývoz plynu na rubleľ.

Ďalšie dôležité správy

WA 47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom (nie je na snímke) v Moskve v piatok 18. februára 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin gestures during a joint news conference with Belarusian President Alexander Lukashenko following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Friday, Feb. 18, 2022. (Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko sankcie zvláda, to Západ vyvolal globálnu hospodársku krízu, vyhlásil Putin