Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, je to naša ústavná požiadavka. Pred verejným zasadnutím Najvyššieho súdu SR v kauze televíznych zmeniek to uviedol obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic. Súd rozhoduje o odvolaniach neprávoplatne odsúdených, ktorými sú podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. Tiež o odvolaní dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu.

Lipšic si nevie predstaviť, že by senát ospravedlnil zákaz účasti verejnosti na vyhlásení rozsudku pandemickou situáciou. „Prístup verejnosti do pojednávacej miestnosti môže byť na základe pandemickej situácie obmedzený, ale ústavná zásada, ktorá nepripúšťa výnimky, je, že rozsudok musí byť vyhlásený verejne," zdôraznil.

Na snímke zľava Michal Mandzák a Marek Para, právni zástupcovia obžalovaných sedia na Najvyššom súde SR, ktorý rozhoduje v kauze televíznych zmeniek v Bratislave 12. januára 2021.
Neprehliadnite

Najvyšší súd rozhoduje o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek

Zároveň poznamenal, že vylúčenie verejnosti z verejného zasadnutia považuje v rámci súčasnej situácie pandémie nového koronavírusu za pochopiteľné. Špecializovaný trestný súd v Pezinku vlani neprávoplatne odsúdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska na 19-ročné tresty odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10- tisíc eur.

Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.