Severoatlantická aliancia vhupla do najväčších zmien za posledné desaťročia. Rozšírenie Aliancie a zmeny oznámené na summite tento týždeň - vrátane rozmiestnenia tisícov ďalších vojakov vo východnej Európe - znamenajú, že sa napĺňajú najhoršie obavy ruského prezidenta Vladimíra Putina, píše zahraničnopolitický korešpondent stanice Sky News Dominic Waghorn.

Prízrak rozkolu zažehnaný

Prízrak rozkolu v NATO v súvislosti s tureckými námietkami proti vstupu Švédska a Fínska do bloku sa podarilo na summite v Madride odvrátiť na poslednú chvíľu, konštatuje Waghorn.

Stále však nie je jasné, akú cenu zaplatili lídri NATO, aby presvedčili Turkov - najmä tí západní, ktorí podporovali Kurdov bojujúcich proti teroristickej organizácii Islamský štát. Ale zdá sa, že tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana výsledok summitu mimoriadne potešil, poznamenal korešpondent.

Môže si za to sám

Podľa neho lídri NATO pracovali na tom, aby ruský prezident Vladimir Putin dostal presne to, čo nechce. Hoci šéf Kremľa bojuje vo vojne - ako tvrdia jeho diplomati - čiastočne preto, aby zastavil rozširovanie NATO, deje sa opak. Jeho najhoršie obavy sa napĺňajú. Na ruských hraniciach je NATO s novými členmi a väčším počtom vojakov aj výzbroje.

„Tieto zmeny len posilnia historickú neistotu Ruska na odhalenom západnom krídle, ktoré bolo opakovane narúšané votrelcami od Napoleona až po Hitlera," uviedol Waghorn.

„Ale ruský vodca si za to môže sám," konštatoval, pretože „dve krajiny s dlhoročnými hrdými tradíciami neutrality sú tak znepokojené jeho agresiou, že sa prihlásili do NATO. Pobaltské štáty sa pozreli na osud Ukrajiny a požadovali od NATO robustnejšiu obranu".

Priepasť sa prehlbuje

Nový postoj NATO môže byť potrebný, vysvetľuje Waghorn, ale „nespôsobí, že súčasná situácia nebude menej nebezpečná. V Európe sa spúšťa nová železná opona. Priepasť medzi demokratickým Západom a autokratickým Východom sa prehlbuje".

Poznamenal, že Putinovi poradcovia mu dlhodobo tvrdili, že NATO je pre Rusko neustále rastúcou hrozbou - a „nič z toho nezmierni jeho paranoju".

„Británia tvrdí, že sa začína ďalšia fáza konfliktu. Ukrajina dostane pomoc, aby sa preorientovala z defenzívnej pozície na útočnejšiu. Na to, aby vyhnala Rusov, bude potrebovať transformáciu a oveľa viac zbraní. To si bude vyžadovať trvalé odhodlanie zo strany spojencov. Čím viac sa im bude dariť, tým nebezpečnejší môže byť Putin. Diktátori si nemôžu dovoliť prehrať," uzavrel Waghorn.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 archív Brusel - Na archívnej snímke zo 16. júna 2022 generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie po stretnutí s ministrami obrany členských štátov NATO v Bruseli. Vojna na Ukrajine by mohla trvať celé roky, varoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. V rozhovore pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Bild zároveň opätovne vyzval západné krajiny, aby poskytovali Kyjevu podporu dlhodobo. FOTO TASR/AP 

NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a me
Neprehliadnite

NATO označilo Moskvu za hrozbu pre celú Európu aj Alianciu