Jedna z najväčších investičných bánk na svete Goldman Sachs spochybnila tvrdenie, že čoraz rozšírenejšie používanie kryptomien sa musí premietnuť do rastu cien.

Goldman Sachs má iný názor

V čase, keď si digitálne meny ako bitcoin získavajú čoraz väčšiu obľubu u širokej verejnosti ich korelácia s inými makro aktívami vzrástla natoľko, že sa kryptomeny ocitli uprostred nedávnych rotácií naprieč všetkými triedami aktív, čo je v protiklade s tvrdením, že kryptomeny sú ideálnym nástrojom diverzifikácie, uvádza sa v správe strategického oddelenia Goldman Sachs.

Zdá, že bitcoin je pozitívne korelovaný s prostredníkmi rizika spotrebiteľských cien, ako je trhom očakávaná inflácia a ceny ropy, ako aj  s akciami veľkých technologických firiem. Negatívne je korelovaný s reálnymi úrokovými sadzbami a americkým dolárom.

Dvojsečná zbraň

Nedávny prepad hodnoty kryptomien len dokazuje, že ich „čoraz širšie používanie môže byť dvojsečnou zbraňou“. „Na jednej strane môže zvýšiť valuácie, na druhej však pravdepodobne zvýši aj korelácie s ostatnými premennými finančného trhu, čím sa zníži diverzifikačný benefit držania tejto triedy aktív,“ uvádza sa v správe.

Ďalšie dôležité správy

Federálny rezervný systém
Neprehliadnite

Goldman Sachs: Fed už bude najskôr strieľať, potom sa pýtať