Väčšina právnikov sa prikláňa k tomu, že dôležité je, či bol zákon dodržaný už na začiatku, pri povýšení. Nový minister obrany Jaroslav Naď si za svojím rozhodnutím stojí a pripravuje legislatívu, ktorá rozdávanie hodností politikom zatrhne.

Azda najznámejším kapitánom v zálohe v histórii Slovenska sa stal niekdajší šéf parlamentu a predseda Slovenskej nýrodnej strany (SNS) Andrej Danko. Nový minister obrany Jaroslav Naď mu ale hodnosť odňal, čím sa pre zmenu otvorila diskusia o tom, či to mohol urobiť. Jednoznačnú odpoveď na túto otázku nevedia dať ani právnici.

Naďov krok kritizoval aj kandidát strany Spolu, ktorá v ostatných parlamentných voľbách neuspela, a bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Pavel Macko. Podľa neho môže takýto postup otvoriť celý rad ďalších problémov. Nový minister obrany si ale za svojím rozhodnutím stojí a pripravuje legislatívu, ktorá rozdávanie hodností politikom zatrhne.

"Prišlo mi to už v tých časoch ako urážka profesionálnych vojakov, ktorí slúžia svojej vlasti a na hodnosť kapitána musia pracovať niekedy aj dvadsať rokov. Pán Danko si jednoducho hodnosť nezaslúžil. Takéto konanie je neprijateľné a preto podpíšem relevantné rozkazy, ktorými zruším tie o mimoriadnom povýšení," povedal J. Naď na brífingu, postavil sa a podpísal listiny, ktoré Dankovi frčky zobrali. 

Na snímke odchádzajúci predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) s ochranným rúškom na tvári počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Danko nebude kandidovať za predsedu SNS, požiada o pozastavenie členstva

Dôležitý je zákon

TREND oslovil viacerých právnikov. Väčšina z nich sa prikláňa k tomu, že dôležité je, či bol zákon dodržaný už na začiatku, teda pri povýšení. Bližšie sa ale nechceli k problematike vyjadrovať, pretože sa nešpecializujú na oblasť armády. Exšéf parlamentu A. Danko preskočil niekoľko stupňov a stal sa rovno z desiatnika kapitánom. Dôkladnejšiu analýzu by si tak vyžadoval predovšetkým rozkaz exministra obrany Petra Gajdoša, ktorý o povýšení rozhodol. Ak totiž nepostupoval správne, zákon je na Naďovej strane.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa