V aktuálnych makroekonomických prognózach Slovensku Európska komisia predpovedá schodok vo výške 0,5 percenta HDP. Vo februári pritom Brusel Slovensku prognózoval schodok len 0,3 percenta HDP.

Európska komisia sa tak pridáva k ďalším nezávislým inštitúciám, ktoré v rozpočte na tento rok vidia také riziká, ktoré ho stiahnu znovu do deficitu. RRZ ho momentálne očakáva na úrovni 0,8 percenta HDP, NBS v aktuálnych prognózach na 0,7 percenta.

Jediným optimistom ostáva samotný rezort financií. V aktuálnom Programe stability ako očakávanú hodnotu bilancie verejných financií ministerstvo financií uvádza nulu. Vyššie mzdové výdavky či nižšie daňové príjmy budú podľa rezortu plne kompenzované najmä vyššími grantami a transfermi z inštitúcií mimo verejnej správy, najmä z fondov Európskej únie.

Rozpočtu SR Brusel neverí. Presvedčí ho Kamenický?

Nezávislé inštitúcie očakávajú znova deficit Zdroj: MF SR, RRZ, NBS, Európska komisia

 

Samotné ministerstvo a aj jeho nový šéf ale pripúšťajú potrebu dodatočných opatrení na vyrovnanie hospodárenia vlády ešte v tomto roku. Minimálne v súvislosti so zrušeným odvodom pre obchodné reťazce, ktorý znamená výpadok v očakávaných príjmoch.

Ak sa riziká

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa