Rozpočtový deficit Spojených štátov sa v prvej polovici fiškálneho roka vyšplhal na rekordných 1,7 bilióna dolárov), čo predstavuje zhruba dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rekordom. Vyplýva to podľa agentúry AP z pondelkových údajov amerického ministerstva financií. Za rastom deficitu stoja rozsiahle výdavky súvisiace s koronakrízou.

Fiškálny rok v Spojených štátoch začína v októbri a končí v septembri. V prvej polovici minulého fiškálneho roka predstavoval rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolárov.

KK3 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 2. marca 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok vyhlásil, že Spojené štáty budú mať do konca mája dostatok dávok vakcín na zaočkovanie celej dospelej populácie krajiny. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks about efforts to combat COVID-19, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, March 2, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Americký prezident Joe Biden predstavil návrh svojho prvého rozpočtu

Predchádzajúci polročný rekord zaznamenal deficit v šiestich mesiacoch do marca 2011, kedy dosiahol 829 miliárd dolárov. Vtedy deficit prehĺbili rozsiahle výdavky, ktorými sa vláda snažila riešiť negatívne dopady hospodárskej recesie, ktorú spôsobila globálna finančná kríza z roku 2008, upozornila agentúra AP.

V samotnom minulom mesiaci predstavoval rozpočtový deficit 660 miliárd dolárov, čo predstavuje najvyšší marcový deficit v histórii. Za týmto deficitom stáli priame platby domácnostiam, ktoré sú súčasťou balíka stimulačných opatrení nového amerického prezidenta Joea Bidena v hodnote 1,9 bilióna dolárov, napísala agentúra Reuters.