Rozpočtový deficit Spojených štátov vzrástol v júli na najvyššiu úroveň za daný mesiac v histórii. Dôvodom je pokračujúca vysoká podpora zo strany vlády na zmiernenie dôsledkov pandémie nového koronavírusu a na druhej strane výrazne nižšie príjmy do štátneho rozpočtu v porovnaní s júlom 2020, na ktorý sa presunula splatnosť pre pandémiu odložených daní.

Ministerstvo financií v stredu (11. 8.) uviedlo, že rozpočtový schodok USA dosiahol v júli 302 miliárd dolárov, čo pre mesiac júl predstavuje rekord. Na porovnanie, v júli minulého roka dosiahol deficit 63 miliárd dolárov.

KK13 Brusel - Americká ministerka financií Janet Yellenová počas zasadnutia ministrov financií Euroskupiny  12. júla 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
U.S. Treasury Secretary Janet Yellen prepares to speak during a meeting of eurogroup finance ministers at the European Council building in Brussels on Monday, July 12, 2021. (AP Photo/Virginia Mayo)
Neprehliadnite

Americká ministerka financií J. Yellenová vyzvala štáty EÚ, aby zvážili ďalšie stimuly

Výdavky USA predstavovali 564 miliárd dolárov, zatiaľ čo príjmy do rozpočtu 262 miliárd dolárov. V prípade príjmov to znamená prepad o 54 percent, klesli však aj výdavky Washingtonu, a to o 10 percent.

Za 10 mesiacov súčasného rozpočtového roka 2020/2021, ktorý sa skončí v septembri, dosiahol rozpočtový schodok USA 2,54 bilióna dolárov. Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho rozpočtového roka to znamená pokles o 10 percent. Za 10 mesiacov roka 2019/2020 dosiahol deficit rekordných takmer 2,81 bilióna dolárov.

Pod nižšie výdavky štátu a pokles deficitu za 10-mesačné obdobie sa podľa predstaviteľov ministerstva financií podpísalo zníženie niektorých vládnych výdavkov. Išlo najmä o výdavky v rámci programov na pomoc nezamestnaným.