Schodok štátneho rozpočtu Slovenska v prvom polroku klesol medziročne o 12,6 percenta na takmer 3,42 miliardy eur. Hospodárenie štátu od minulej jari ovplyvňujú dopady pandémie covidu-19, tento rok v júni sa už bilancia rozpočtu ale zlepšila. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo financií. Úrad už tento týždeň vzhľadom na očakávaný rýchlejší rast ekonomiky zlepšil výhľad príjmov štátu z daní a povinných odvodov.

Rozpočtové príjmy Slovenska v období od tohtoročného januára do konca júna stúpli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 28,7 percenta na 7,58 miliardy eur, výdavky sa zvýšili o 12,2 percenta na 11 miliárd eur.

...
Neprehliadnite

Do rozpočtu pribudne o 1,1 miliardy eur viac, než ukazovala prognóza, informoval Matovič

Na tento rok zákon o štátnom rozpočte pôvodne predpokladal deficit skoro 8,06 miliardy eur. Parlament ale v máji schválil zvýšenie rozpočtového deficitu o viac ako dve pätiny zhruba na 11,8 miliardy eur. Dôvodom bolo okrem iného posilnenie rezervy na krytie dopadov covidu-19 a pôvodne neplánované vykrytie strát štátom kontrolovaného osobného železničného dopravcu, rovnako ako správcu železničnej infraštruktúry.

Ministerstvo financií tento týždeň oznámilo, že tento rok očakáva oproti skorším odhadom vyšší výnos z daní a povinných odvodov bezmála o 1,1 miliardy eur, hlavne kvôli predpokladanému oživeniu slovenského hospodárstva, ktoré vlani kvôli koronakríze prvýkrát od roku 2009 kleslo.

Vlani rozpočtový deficit Slovenska vystúpil takmer na 7,76 miliardy eur po deficite 2,2 miliardy eur  v roku predchádzajúcom.