Schodok štátneho rozpočtu Slovenska za prvých päť mesiacov tohto roka vzrástol medziročne o viac ako desatinu na 3,48 miliardy eur. Informovalo o tom ministerstvo financií. Hospodárenie štátu od vlaňajška negatívne ovplyvňuje koronakríza. Minulý týždeň parlament schválil výraznejšie zvýšenie plánovaného rozpočtového deficitu na tento rok, čo kabinet premiéra Eduarda Hegera zdôvodnil najmä vplyvom silnej druhej vlny ochorenia Covid-19.

Rozpočtové príjmy Slovenska za obdobie od začiatku roka do konca mája stúpli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 13,6 percenta na 5,51 miliardy eur, výdavky sa zvýšili o 12,6 percenta na takmer deväť miliárd eur.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Schodok štátneho rozpočtu od januára do apríla vzrástol o 8,6 percenta

Na tento rok zákon o štátnom rozpočte pôvodne predpokladal deficit skoro 8,06 miliardy eur. Parlament minulý týždeň hlasmi väčšiny koaličných poslancov schválil zvýšenie deficitu o viac ako dve pätiny zhruba na 11,8 miliardy eur. Dôvodom je okrem iného posilnenie rezervy na krytie dopadov Covidu-19 a pôvodne neplánované vykrytie strát štátom kontrolovaného osobného železničného dopravcu, rovnako ako správcu železničnej infraštruktúry. Vlani rozpočtový deficit Slovenska vystúpil takmer na 7,76 miliardy eur po deficitu 2,2 miliardy eur v roku predchádzajúcom.