Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický. Podotkol, že v strede záujmu sú témy ako testovanie a rozpočet je na okraji záujmu.

Kamenický poznamenal, že si nevie predstaviť, že by on ako minister financií nechcel diskutovať s tripartitou o rozpočte. Pripomenul, že vláda novelizovala zákon o rozpočte, kde si zvýšila výdavky. Pomoc, ktorú poskytla vláda v súčasnej koronakríze, je pritom podľa neho nedostatočná. Zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby v štáte nebol chaos. Neistoty podľa neho nemajú radi ani investori. ,,Tento rozpočet nazývam aj rozpočtom rezignácie na pokrízovú konsolidáciu," zhodnotil. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) podľa neho tiež hovorí, že chýba pokrízová konsolidácia.

Podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, ktorý uviedol do funkcie nového prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku (nie je na snímke) v Bratislave v utorok 1. decembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Čo najskôr musíme zostúpiť z dlhovej hory do bezpečia

Poukázal tiež na to, že za tri roky má dlh stúpnuť zo 48,5 percenta na 70 percent. ,,To je plus 27,5 miliardy eur, takto nám bude stúpať dlh," vyčíslil Kamenický. Reagoval aj na kritiku na adresu predchádzajúcej vlády. Tá podľa Kamenického robila sociálne opatrenia, ktoré stoja peniaze. ,,My sme mali tri roky historicky najnižší deficit 1 - 1,3 percenta. Vy nás za to idete karhať, že vy tu máte desať percent deficit, nula dávate na platy a zdvihli ste si výdavky o osem miliárd?" zaujímal sa poslanec.

Poslanec Martin Beluský (ĽSNS) tiež kritizoval, že parlament rokuje o tzv. zákone roka bez toho, aby bol prerokovaný v tripartite. ,,Štátny rozpočet a rozpočet celej verejnej správy musí by prerokovaný na čo najširšej platforme," podotkol. Zároveň skonštatoval, že v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu sa Slovensko rekordne zadlží. Dotkol sa aj hospodárenia minulých vlád, ktoré podľa neho nevyužili dobré časy.